Pisivky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Král

Pisivky

Příspěvek od Král »

Ahoj,občas bojuji s pisivkama,když se jich zbavím(to si jen myslím)tak se zas objeví, nemůžu se jich zbavit definitivně....
má někdo nějakou vychytávku?
Pisivky zde pokud někdo neví ...vo co gou...
http://www.google.cz/search?sourceid=na ... &q=pisivky
Díky za případné rady a postřehy. Jirka
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Pisivky

Příspěvek od Cassida »

Já mám za to, že se vyskytují převážně jen v místech se zvýšenou vlhkostí. Myslím, že by to vyřešilo "lepší umístění" sbírky (tj. do suššího prostředí).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Pisivky

Příspěvek od Martin Havránek »

Vídám je take a to naštěstí jen mimo sbírku, a to tu mam poměrně dost vlhko, takže asi to bude tím vlhkem, já nepoužívám dezinfekci, jen mrazák případně je v uzavřeny nádobě na den nechám s pořádnou dávkou octanu (nebo chloroformu).

Martin
Holý
Příspěvky: 13
Registrován: 29 dub 2010, 07:53

Re: Pisivky

Příspěvek od Holý »

Měl jsem také problém s pisivkami a udělal jsem radikální opatření, že jsem přemístil krabice na místo kousek od radiátoru ústředního topení - tedy do relativního tepla a sucha, nestojí přímo na koberci, ale podložil jsem je 4 víčky od Dobré vody, krabice jsem v rozích vytříkal Biolitem a Biolit asi 1x měsíčně stříknu na kousek savého papíru, který mám vždy v jednom roku krabic zase ve víčku od Dobré vody, občas, ale ve větším intervalu, stříknu Biolit i do rohů krabic a pisivky vyhynuly - bylo vidět jejich zbytky a od té doby mám pokoj. Nevím, které z opatření mělo největší význam a účinnost, ale jako celek to zabralo, takže je po problému.
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Pisivky

Příspěvek od Lehrak »

Mě psivky vylézali z preparační podložky. Od té doby co je mam společně s krabicema to přestalo. Z krabic se tročku uvolnuje dezinfekce tak je to zabíjí.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

pisivky

Příspěvek od moth »

Mám problém, v jedné z mých krabic jsem dnes objevil pisivky. Používám teutý invet (http://www.drogeriemarket.cz/produkt/52 ... moly-110ml), ale přece jen tam byly. Tuto krabici mám naštěstí jinde, než mám ostatní a navíc sloužila pro poškozené exempláře. Dělal jsem to tak, že jsem na kousek vaty tendle invet stříknul a pak ho dal do krabice, je možné, že už jsem to ale delší dobu (max. půl rok) neobnovil. Nevíte, jak se jich zbavit? Dvě jsem sice zabil, ale nejspíš jich tam bude víc. Případně jestli byste mohli doporučit něco účinnějšího.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: pisivky

Příspěvek od Cassida »

Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: pisivky

Příspěvek od moth »

Můžu se zeptat jaký biolit? Na www.biolit.cz mají proti létavému i nelétavému hmyzu.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: pisivky

Příspěvek od Cassida »

Myslím, že je to skoro jedno. Zkus si pročíst na jednotlivých biolitech v obchodě účinné látky a jejich obsah. Prostě to porovnej. Výrazně se to neliší. Dle mého je to fakt skoro jedno. Některé mají dokonce jen jiný název, ale jinak totožné složení (někdy ale jinou cenu) - jen obchodní triky.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: pisivky

Příspěvek od Pepa »

moth píše:Můžu se zeptat jaký biolit? Na http://www.biolit.cz mají proti létavému i nelétavému hmyzu.
Používám vždy proti nelétavému hmyzu, ten proti létavému je o dost méně účinný na potencionální škůdce ve sbírce.. funguje na jiném principu.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: pisivky

Příspěvek od moth »

Díky, zkusím a možná to nakombinuju i s tím invetem.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: pisivky

Příspěvek od Štěpán »

Také obnovuj aplikaci insekticidu častěji, aspoň po 3 měsících. Bohužel, jediné co nám nyní zbývá je Invet ve flašce nebo Biolit... :cry
Štěpán
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: pisivky

Příspěvek od moth »

Asi to budu dělat častějc, no jeden motyl je v haji, ostatni snad zachranim.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Pisivky

Příspěvek od Štěpán »

Tak jsem si včera koupil tekutý Invet a přestože lahvička vypadá na první pohled stejně, změnila se účinná látka. V předchozí lahvičce byl empenthrin 1,5g/l, v nové pyrethrin 1,76 g/kg. Dokáže někdo z vás odhadnout, jaký bude praktický dopad změny účinné látky? Něco jsem si přečetl na wiki, nová látka (používá se už asi 100 let) dráždí nervovou soustavu hmyzu, v důsledku čehož se pak udusí (?). Menší koncentrace má jen odpudivý repelentní účinek.
Zdá se, že ty látky používané v poslední době v přípravcích nemají ten dramatický účinek jaký bychom potřebovali a přesto působí drasticky na vodní organismy a malé děti (prý snižuje IQ - vědecky podloženo).
Štěpán
Uživatelský avatar
Kodl
Příspěvky: 43
Registrován: 14 kvě 2010, 09:38
Bydliště: Česká Skalice

Re: Pisivky

Příspěvek od Kodl »

Zdravím, s pisivkama jsem také dost bojoval. Nejprve starý indent v tabletách pak i mirbánový olej (nitrobenzen). Z důvodu škodlivosti na zdraví jsem pak s chemií skončil. Celou sbírku jsem prohnal přes mrazák (cca 1 týden každou krabici), a krabice jsem následně uzavřel do Zip pytlů. Od té doby mám klid. Pokud si přivezu něco nového, jde to do karantény přes mrazák a pak do sbírky.
Vojta
Příspěvky: 101
Registrován: 12 čer 2010, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pisivky

Příspěvek od Vojta »

Mel jsem problem s pisivkami dokud jsem bydlel v RD s vlhkosti kolem 60-65 %, uz pet let bydlim v byte s vlhkosti 40-45 % a pisivky jsem od te doby videl jen dve.
insecta
Příspěvky: 75
Registrován: 25 črc 2011, 14:30

Re: Pisivky

Příspěvek od insecta »

Chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s likvidací pisivek (a všeho dalšího) ozonizátorem. Je celkem snadné si ho zapůjčit. Přemýšlel jsem, zda vyozonifikovat celou místnost. Mělo by lehnout to, co je v krabicích, to co v napínadlech a vlastně všem, co potřebujete k preparaci a uložení sbírky. Mělo by jít takhle poměrně snadno, levně a v krátké době zbavit se všeho. Když se to udělá 2x ročně na celou místnost, není třeba řešit mrazák a vymrazovat krabice po pár kusech. navíc s velkými krabicemi mám osobně trošku problém, navíc je tam určitá vlhkost... nebyla by tato metoda vhodnějším řešení potíží, které jistě zažívá čas od času každý z nás??
Za jakoukoliv reakci předem děkuji.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Pisivky

Příspěvek od míra »

plísen nelehne
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“