Ručně psané lokaliťáky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Tušíš správně, krepe! Deneš jezdil s Niedlem na motorce a 99% jejich lokaliťáků je Chlum u Třeboně nebo Majdalena. Podle toho, odkud vyjeli :-) A je to až tam, kam jim asi stačil benzín :-)
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Acmaeodera »

Deneš sr. bydlí kousek od Buchlovských vrchů, a vyskytuje se v Napajedlích na burze. Úctu si u mě získal širokými znalostmi všech skupin hmyzu, zdařilými lovy zajímavých druhů krasců, a v neposlední řadě obdivuhodným výletem Škodou MB 100 až do Iránu a zpět v nedávné době (ve svém věku) - mazec....
Krom brouků sbírá jako vedlejší zájem zajímavé rody dipter - pestřenky, roupce, cizokrajná hovada apod. - vozil jsem mu je...
:-)
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
anonymus

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od anonymus »

Iljo myslím že už nebydlí.

Sborník Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Přírodní vědy, 49/2009

KLETEČKA Z.: In memorian Karel Deneš................................................................................. 111-112
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Možná, že jde o shodu příjmení. Karel Deneš byl souputníkem Niedla, jak už tady bylo psáno. Niedl ho také zmiňuje ve svých pro nás kdysi "motivačních" knihách. Jestli má Renno Trichouše ze stř. Asie, tak je to právě od Karla Deneše. Mimochodem, mezi některými účastníky těchto Niedlem popisovaných výprav do stř. Asie nebyl zrovna oblíben.(pers.comm.)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Zdeněk
Příspěvky: 49
Registrován: 29 dub 2010, 10:23
Bydliště: Velká Dobrá

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Zdeněk »

S Karlem Denešem jsem měl tu čest, být kdysi dávno v Turecku,a byl to opravdu trochu samorost a svéráz.
Ale pokud se jedná o brouky,tak to byl pan Entomolog...
Renda

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Renda »

Navážu na toto starší téme dotazem.
Dostali se mi do ruky zasáčkované Laeny. Bohužel je zde jen tužkou napsáno "Ta Jan Ping 6.1999 Deneš leg."
Zkoušel jsem něco vygooglit, ale marně . ...neumíte mi někdo poradit...kde by to tak mohlo být? :sad

Díky
Uživatelský avatar
Nartoun
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 19:13
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Nartoun »

Co tohle: Taiping, Fuxin, Liao-ning, Čína
Naposledy upravil(a) Nartoun dne 06 kvě 2014, 21:45, celkem upraveno 2 x.
NARTOUN - Carabidae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Nebria »

Co se týče determinačních lístků, je docela chybou že hodně odborníků je celé tiskne, vím že při množství brouků které projdou jejich rukama je takřka nemožné vše psát ručně, ale alespoň u lepších či hůře determinovatelných druhů by měla být alespoň část psaná rukou (jméno brouka či determinátora). Ono lístek se jménem dokáže vytisknout každý, ale rukopis se těžko napodobuje, tím by chránili i sami sebe před případným podvodníkem, který pod kusy naháže tištěné determináky a bude tvrdit že mu to určil odborník. Samozřejmě žádný i chybný štítek nesundávat, opravit na jiný a přiložit, zastávám též názor že vše co kdy, kdo k brouku přiložil je nedílnou součástí daného kusu.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Renda

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Renda »

Nartoun píše:Co tohle: http://sk.tixik.com/-57770.htm
A to by mohlo být ono. Díky.
Renda
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od OndraK »

U ručně psaných determiňáků vidím problém ten, že ne vždy jsou čitelné. S nějakým falšováním determiňáků jsem se nikdy nesetkal a nevím proč by to někdo dělal. Taková věc by byla pěkné svinstvo. Pokud by už někdo chtěl, tak si zfalšuje jak ručně psaný, tak tištěný. Já teda rukopisy determinátorů nemám v oku a ani po nich nepátrám a pochybuju, že někdo jiný ano, to aby se pak chodilo ověřovat písmo za nějakým znalcem :D Osobně všechny determiňáky tisknu, je to jasné, čitelné a rychlé a rozhodně to u nikoho jako chybu nevnímám.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Nebria »

OndraK píše:U ručně psaných determiňáků vidím problém ten, že ne vždy jsou čitelné. S nějakým falšováním determiňáků jsem se nikdy nesetkal a nevím proč by to někdo dělal. Taková věc by byla pěkné svinstvo. Pokud by už někdo chtěl, tak si zfalšuje jak ručně psaný, tak tištěný. Já teda rukopisy determinátorů nemám v oku a ani po nich nepátrám a pochybuju, že někdo jiný ano, to aby se pak chodilo ověřovat písmo za nějakým znalcem :D Osobně všechny determiňáky tisknu, je to jasné, čitelné a rychlé a rozhodně to u nikoho jako chybu nevnímám.
No viděl jsem už falešný determinační lístky Obenbergera a to předtištěné a dokonce dopisované, ovšem jeho rukopis je dost nezaměnitelný, takže se to snadno poznalo a šlo o Dicerca moesta vydávanou za Dicerca herbsti, člověk který ji už viděl nemá problém, ale začátečník když vidí takový determiňák si ji hned koupí s tím že Obenberger má jistě 100% určeno. To že to bylo totální sviňstvo je jasné! Toho člověka jsem tehdy upozornil na to že se dopouští podvodu, od té doby jsem ho na žádné burze naštěstí neviděl.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Václav Týr »

zdravím,
když se po delší době toto téma otevřelo, tak také přispěji...do loňska jsem psal determiňáky na předtištěné štítky ručně a jen pod první kus v řádce, při objemu materiálu, který mi projde rukama to ani jinak nešlo (dělal jsem jen vyjímky u některých rodů, kde jsem dával štítky pod každý kus - většinou). Od letoška štítky tisknu neb mi někteří kolegové vytýkali (nechci jmenovat, viď Kormíku :rofl :rofl ), že by raději viděli štítky pod každým broučkem a je s tím daleko více práce pro mě (určit, napsat, natisknout, roztříhat a napíchat pod každého brouka), ale "zákazník" je spokojen...ale také jsem se už setkal s tištěnými štítky s mojim jménem pod brouky, které jsem v životě neviděl a ještě mi ten dotyčný tvrdil, že to má ode mě určené a že se dlouho známe atd., a když jsem se mu představil bylo trapné ticho...
takže mám dilema psát či tisknout... :S :S
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

Determináky obvykle tisknu, neb kdybych to měl vše jen psát (dávám jej pod každého brouka), tak pravděpodobně půl roku nedělám nic jiného, navíc by to po mně asi nikdo nepřečetl (sám s tím mám občas problémy :mrk ).
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Adam »

Vašek Týr: tak to máš jen dvě možnosti. Buď to budeš psát ručně pod každého brouka, nebo se smířit s tím, že ostatní si pod ty neoštítkované brouky determiňáky dotisknou, což s sebou samozřejmě nese rizika.
Proboha, lidi, vítejte ve 21. století! Využívejte techniku! Uděláte si šablonu a je to!
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Pokud určuji materiál kolegovi, používám tištěné štítky s tím, že je dávám pod všechny kusy.
Nedávno jsem řešil, co s Nitidulidy určenými dr. Jelínkem, který dává ručně psaný štítek pouze pod první kus v řádce. (zdůrazňuji, že jsem mu velmi vděčný, že mi broučky určuje). Sám si samozřejmě vůbec nedovolím dopsat si štítky jeho jménem, zatím mám ostatní kusy prostě štítky "neopatřené".
Takže mám dilema, co s tím - nakonec to asi vezmu na sebe, a hodím tam svoje......????

Co se týká falešných determiňáků sloužících k lepšímu "odbytu" na burze, to je hnus, ale bohužel jsou i tací. Do stejné kategorie patří i falšování lokalit, krádeže materiálu kolegům či z muzeí, a další jevy dokazující, že hajzl se vetře všude.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

Njn, co se dá dělat :ne , lidé jsou různé.

Co se týká lokalitního štítku jen u prvního brouka, řeším to pak tak, že napíšu:

as Josef Novák det. 2011

(za jméno Josef Novák samozřejmě dosadím jméno determinátora stejně jako rok detrminace dle prvního štítku :mrk - to jen pro případné rýpaly :rofl )
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Nebria »

Naprosto souhlasím. Jinak co se týče tvého případu, řeším to tak že pod kusy určené odborníkem bez determinačního štítku (to že je označen jen první kus je normální) dávám cedulku jen se jménem druhu bez jména determinátora, ze spodní strany si dělám poznámku kdo určil.
Krep - tvoje řešení je dobré :yes .
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od krep »

:blush :blush :blush

Och děkuji, ale abych si nápad naprosto nepřisvojil, kdysi jsem jeden takhle označený ex. apiona dostal zpět po determinaci, pouze v němčině. Nápad se mi zalíbil, a tak jsem jej začal používat též.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Dobrá rada pánové, tak to provedu a je to. :yes
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Já mám totéž s páteříčky od V. Švihly. Píše pod první kus. Pod další napíšu "určil V. Švihla" a je to, takže skoro totéž jako krep.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“