Ručně psané lokaliťáky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Cassida »

Kdysi jsem psal lokaliťáky ručně - klasicky černou tuší na bílý tvrdý hladký papír. Má to i své výhody dnes - člověk může napsat lokaliťák hned a nemusí čekat, až se v zásobní krabici nashromáždí dostatek brouků pro hromadný tisk lokaliťáků.

Klasické pero mělo ovšem omezení co se týká tloušťky písma. Zkoušel jsem pak i taková ta "mikropera" s drátkem uprostřed. Ale asi jsem měl zvolit lepší značku - nějak to moc dobře nefungovalo. Nemáte někdo tip na takové mikropero, které píše fakt dobře a tuš v něm vydrží dlouho?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Ian »

Jeden Kolumbijec mi ukazoval jako atrakci mikropero s kterým napsal moje jméno na zrnko rýže. Byla s ním houby řeč, neuměl vůbec česky :) , ale co jsem pochopil, tak to koupil někde v uměleckých potřebách. Ptal jsem se na to v uměleckých potřebách v Brně a tam mi řekli, že něco podobného mívají. To zrnko jsem bohužel vypral :chuckle .

Hodně důležitý je taky co nejméně rozpíjivý papír. Ten se taky blbě hledá.

No a pak krasopis, což v mém případě odpadá, proto tisknu.
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od JAKUB »

nedokážu se čitelně ani podepsat a čitelně vyplnit kolonky velikosti složenky takže zlatá tiskárna....ale je to moc pěkný pokud to někdo umí a využívá....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Cassida »

Koukám, zatím se vyjádřili ti, co už neumějí psát rukou :) :D :D :P Tož doufám, že se ozve i někdo, kdo tuto dovednost v dnešní době ještě ovládá :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Martin Havránek »

Lokalitní štitky piší jen vyjímečně ručně, a pokud jo tak ho ud po čase nahradím tištěným nebo ho mam pod štitkem pod kterým není vyděl (např.: 75 x 40 mm)
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Štěpán »

Já píšu všechno zásadně ručně, nemám toho tuny, tak se to dá dobře zvládnout, na lokaliťácích a determinačních štítcích mám předtištěné svoje jméno zkratku lgt. nebo det. zbytek dopíšu klasickým plnícím perem s hrotem 0,1 mm. Má to tu výhodu, že můžu kdykoliv operativně vyrobit pár štítků, když zrovna potřebuju. Spíš mě limituje čas věnovaný preparaci než psaní štítků... Až si doma vzpomenu, tak nafotím takový vyplněný štítek a hodím na fórum, resp. mají ho doma i někteří z vás ode mě. Za ty roky už mám vytrénovaný rukopis, takže tam problém není. Dříve jsem štítky zkoušel komplet tisknout, ale nějak se mi to nezdálo, nevypadalo to podle mých představ. Stejně důležité jako pero je i kvalita papíru, je dobré si to v krámě vyzkoušet, jak se tuš na papíře rozpíjí :smirk
Štěpán
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od karlos »

Ideální je tuš do technických per. Obyčejná černá tuš v lahvičkách se před cca 18 lety začala rozpíjet... Jinak je lépe používat na psaní tzv. dámská perka. Pod tímto názven se i prodávají. A ještě jedna taková technická poznámka. Nové perko je ostré a hranté, tudíž se rádo "zakusuje" do papíru. Lépe je použít již používané perko (třeba z vetešnictví), nebo perkem chvíly "psát" po opravdu jemném a vlhčeném smirku, například č. 1600.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od albert001 »

Ideální papír je tzv. inkjetový papír, určený pro kvalitní tisk.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Existuje dokumentní inkoust, kterým se píší kroniky.
Uživatelský avatar
Spajdr
Příspěvky: 184
Registrován: 30 dub 2010, 14:36
Bydliště: Chrudim

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Spajdr »

Výborný je taky "Centropen na dokumenty", velikost hrotu 0,1.
Vydrží, hrot je opravdu jemný a je voděodolný, lihuodolný... atd. Používám ho na dočasné lokalitní štítky do lihových epruvet a nemůžu si ho vynachválit. Pořizovací cena cca 15 Kč!

http://www.centropen.cz/katalog-produkt ... ument-2631
Ondra Machač - pavoučkář, co sem tam fušuje i do entomologie.
machac.ondra_seznam.cz
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od PavelJakubec »

Přidávám se ke Spiderovi, taktéž používám na stejné účely a jsem naprosto spokojen. Možná by se hodil i trochu užší, ale to je celé. :)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Cassida »

Našel jsem na webu:

"Psací prostředky, tisk z počítače:
- Ideální je ručně psaná kronika. Nedoporučujeme však používat barevné inkousty, fixy a propisovací tužky, dokumentní inkoust dnes bohužel postrádá dřívější kvalitu. Na trhu se naštěstí nedávno objevily speciální jemné popisovače (linery), které jsou nekyselé, světlostálé a vodě odolné (například typ Centropen 2631).
- Pokud chcete používat psací stroj, pište pouze na jednu stranu listu a dokumentní páskou.
- Tisk z počítače je jednoduchou, rychlou, moderní a tou nejhorší možnou variantou. Dlouhodobá životnost tisku je totiž v kombinaci s běžným papírem velmi nízká. Neobstojí žádný běžně dostupný druh tisku ani typ tiskárny."

Tož to jsem zvědavej, jak budou vypadat naše lokalitní štítky třeba za 50 let. Asi by bylo opravdu lepší psát "po staru" - tuší či tím dokumentním inkoustem,... Je hezké, že naše lokaliťáky mají dnes už často i souřadnice. Ale všechno se tiskne na obyč. tiskárnách. I když - v klasických inkoustovkách ty nápně asi nejsou úplně špatné,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Josef Mertlik »

Copic Multiliner SP 0.03 od .Too Made in Japan
Mají i 0.05, lehce tlustší, je dobré mít obě, cena je únosná, přes rok jsem u 0.03 nevyměnil náplň, nová stoji 50 kč
V prodeji jen Zlatá loď s.r.o., Národní 37 - Pasáž Platýz, je to prodejna s malířkými potřebami
http://www.zlatalod.cz
http://www.zlatalod.cz/produkt/111
:)
Naposledy upravil(a) Josef Mertlik dne 08 zář 2010, 16:36, celkem upraveno 1 x.
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od PavelJakubec »

To vypadá dobře. Takovou bych přesně potřeboval.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Štěpán »

Perfektní, hned si pro ní dneska dojdu :cool
Štěpán
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Štěpán »

Tak jsem si dnes pořídil fixu - Copic Multiliner SP má hrot údajně 0.03, no tloušťka linky je obdobná jako u mého plnícího pera na technickou tuš o šířce hrotu 0.18. Oproti tuši je světlejší, trochu došeda a méně se rozpíjí, což je pozitivní fakt :idea:
Štěpán
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od PavelJakubec »

No já jsem bohužel u výrobce zjistil, že není lihuodolný což je docela mínus pro moje využití... :x
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Štěpán »

Tak když potřebuju dodatečně brouka odmastit, tak do benzínu/lihu/perchloru hážu jen brouka, ostatní nechám mimo lahvičku :idea:
Štěpán
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Cassida »

PavelJakubec píše:No já jsem bohužel u výrobce zjistil, že není lihuodolný což je docela mínus pro moje využití... :x
Pokud se tam nedá lít dokumentní inkoust (a je to jen na jejich barvy), tak nic moc. Něco podobnýho jsem měl kdysi na tuš. Po zkušenostech bych se navíc bál, že ten kovový tenký hrot bude do papíru dělat rýhy.

Zatím se mi nejperspektivnější jeví ten Centropen, či "Karlosova dámská brka" :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od kormik »

Nakonec zase skončíte u tiskárny. Jen je potřeba zainvestovat do kvalitního papíru. Nedokážu si představit, že bych psal 10 tisíc lokaliťáků ročně. :S Pak ještě determinační štítky... A už nemusím chodit nikdy na brouky, protože mám o zábavu postaráno. :P
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“