Ručně psané lokaliťáky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od albert001 »

myslím, že listiny jako je diplom se tisknou na inkoustových tiskárnách
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Dave
Příspěvky: 361
Registrován: 29 dub 2010, 05:14

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Dave »

Tisknu lokalitní štítky od roku 1993 a nemám problém.Nejprve to byli jehličkové tikárny,pak inkoustové i laserové .Nakonec jsem se vrátil k inkoustu a to jen kuli dostupnosti . Mám Canon MP610 a naprostá spokojenost. Laminátuju od roku 1995 a rovněž naprostá spokojenost. Tisknu inkoustem na papír momentálně značky Digival 80g , což je normální papír do tiskáren.Možná jestli chlapi nelaminátujete moc tlustej papír .Nikdy jsem neměl problém s rozlepováním štítků. Tisk na štítku se vlivem zalaminátování zvýrazní.
Cerambycidae - west Palaearct
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od karlos »

karlos píše:
albert001 píše:myslím, že listiny jako je diplom se tisknou na inkoustových tiskárnách
To můžeš lehce zjistit. Ponoř diplom do vody. Pokud se všechno rozteče, je (byl) tištěn inkoustem. Ihned poté informuj polici neboť zcela jistě byl Tvůj diplom padělek. Pokud ale byl ten diplom ze skauta, tak tu policii můžeš vynechat.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od albert001 »

Vážně? čím se tedy diplomy tisknou?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od karlos »

Dokonce existuje něco jiného než kopírky... říká se tomu tiskařské stroje a požívají např. sítotisk, ofset atd. A používají se zde speciální tiskařské barvy, obvykle na akrylátové bázi ;-)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Ad Karlos: kde seženu ty Tvé samolepky na krabice a na čem se na ně dá tisknout - stačila by obyč. malá laserovka nebo se na to tiskne na něčem speciálním? (píšeš, že sis to NECHAL vytisknout...)

Ad Marion: Tvá úvaha je zajímavá a má něco do sebe. S tímhle vysvětlením to beru.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od karlos »

Nechal jsem si to tisknout ve "spřátelené" reklamce. Folie se dodávají v rolích. Mašina která to tiskně vypadá jako plotr, jen je podstatně větší. Pokud jsi z Prahy, zkus Yohanesse.
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Václav Šilha »

Tak jsem se po přečtení názorů kouknul do krabice s historickými kousky. Ručně psané lokaliťáky v rozmezí let 1902 až 1927 jsou krásně čitelné - zřejmě inkoust a tuš. Vytiskl jsem k nim pro jistotu štítky z tiskárny, ale asi je mohu vyhodit, neb zřejmě ty původní ručně psané nepřežijí.
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

No, já veškerým exemplářům, které získám výměnou koupí či darem a které mají buď špatně čitelnou, nedostatečnou nebo nepřesnou lokalizaci nebo etikety nepůsobí příliš esteticky (někteří sběratelé používají místo drobných etiket velké plachty přesahující rozměry nalepovacího štítku s broukem!), vyměním lokalizační štítky za mnou přepsané a vytištěné na laserovce. Možná to není dobře, ale holt už to tak dělám.
Zde je příklad:
Původní lokalizace: Hajnáčka, 18.VI.92, V. Jiříček lgt.
Moje úprava: SK, Cerová vrchovina, Hajnáčka - Buková (7785), 18.VI.1992, Vojtěch Jiříček lgt.
Rovněž když si od autora nálezu zjistím jakékoli cenné upřesnění, přidám tento údaj na lokalitní štítek - např. čas letu imaga nebo "at light", "excr. Ovis" apod.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Adam »

aphodius píše:...nebo etikety nepůsobí příliš esteticky (někteří sběratelé používají místo drobných etiket velké plachty přesahující rozměry nalepovacího štítku s broukem!)...

No a?
anonymus

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od anonymus »

Ano přepsat si to můžeš a dopsat i upřesňující data, ale původní lokalitní štítek by jsi tam měl nechat, a jak by jsi to dělal u typového materialu?Ve sbírce mám nejstarší material z lokalitami z roku 1886 a lokality jsou krásně čitelmé.

Takovýhle lokalitní štítky se ale nepřepisují :mrk
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:No, já veškerým exemplářům, které získám výměnou koupí či darem a které mají buď špatně čitelnou, nedostatečnou nebo nepřesnou lokalizaci nebo etikety nepůsobí příliš esteticky, vyměním lokalizační štítky za mnou přepsané a vytištěné na laserovce.
Jestli to, Dane, není legrace, tak to činíš skutečnou zrůdnost. :shake
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Ad Honza: typový materiál je přece něco úplně jiného - o tom tady není řeč (tam bych si samozřejmě nedovolil původní etikety ze špendlíku sundat).
Ad Yohaness: nevím, proč by to měla být "zrůdnost "- važ slova. Vědecká hodnota exempláře je mj. podmíněna jeho správnou a pokud možno co nejpřesnější lokalizací. Z věcného i formálního hlediska je tudíž naprosto irelevantní, zda si etiketu přepíšu či nikoli (za předpokladu, že údaje na ní budou odpovídat skutečnosti). Naopak - pokud na ni doplním další validní upřesňující informace, zvyšuju tím jeho vědeckou hodnotu (teoreticky vzato: čím více údajů se na lokaliťák vejde, tím líp). Mohu Tě však ubezpečit, že co se týče např. Tvého materiálu, nebylo toho zapotřebí - Tvé etikety jsou naprosto perfektní (a to i po estetické stránce) včetně těch doplňkových s údaji o expedici, jejích členech atd.
Ad Adam: Co "no a"? Někomu na estetické stránce sbírky nezáleží a někomu ano - s tím holt nic nenaděláš (nehledě k tomu, že každý si pod "esteticky přijatelným řešením" představuje něco jiného).
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

aphodius píše:nevím, proč by to měla být "zrůdnost "- važ slova. Vědecká hodnota exempláře je mj. podmíněna jeho správnou a pokud možno co nejpřesnější lokalizací. Z věcného i formálního hlediska je tudíž naprosto irelevantní, zda si etiketu přepíšu či nikoli. Naopak - pokud na ni doplním další validní upřesňující informace, zvyšuju tím jeho vědeckou hodnotu (teoreticky vzato: čím více údajů se na lokaliťák vejde, tím líp).
Asi takto: chápu, že pokud chceš zvýšit vědeckou hodnotu exempláře, potřebuješ někdy přidat informace. Ale proč proboha štítek vyměňuješ? Proč ho nedoplníš ke stávající cedulce? Ty jako faunistik přeci musíš chápat, jakou hodnotu představuje originál cedulka? To třeba vyměňuješ cedulky i u starých kusů? Reitter, Lokay, Balthasar, Tesař či novější Olexa mají smůlu, že neměli GPS a tak jejich cedulky vyhodíš? No sorry, ale... :S
Jinak hledisko estetické má skutečně různou úroveň u různých sběratelů. Já pokud dostanu brouka a pod ním lokalitu, jenž je obrovská, složím jí na čtvereček a propíchnu, načež dám pod brouka lokalitu stejnou,opsanou. Originál, ale přeci musí zůstat. Doufám, že vás není víc, co to takhle jako Aphodius děláte, ... uf.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Nikdy si nedovolím zahodit původní lokaliťák, v tomto musím souhlasit s Yohanessem. Navíc lokaliťák psaný rukou klasika má svoje kouzlo. Ještě dodám, že mě osobně vůbec nevadí, když lokaliťák čumí přes nalepovací štítek. Pokud někdo chce mít sbírku hezkou je to v pořádku a věc každého, ale nepovažuji to jinak za zásadní problém.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Ad Yohaness: samozřejmě u historických exemplářů sbíraných našimi věhlasnými sběrateli bych původní etikety ponechal a jen k nim přidal etiketu novou (doplněnou o důležité údaje, popř. kvůli lepší čitelnosti) - takové exempláře však ve sbírce nemám. Dělám to u recentních sběrů současně žijících kolegů (a to jen v oprávněných případech, jak jsem vysvětlil výše).
Ad Míra: ano, estetická hodnota sbírky je entomologicky zcela irelevantní. Avšak má-li sběrateli sbírka dělat i jakési osobní potěšení, jistě bude věnovat určité úsilí i její úpravě (viz perfektní a zřejmě nepřekonatelnou úpravu v podání Honzy).
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

Aphodius: píšeš pokaždé něco jiného, viz:
No, já veškerým exemplářům, které získám výměnou koupí či darem a které mají buď špatně čitelnou, nedostatečnou nebo nepřesnou lokalizaci nebo etikety nepůsobí příliš esteticky, vyměním lokalizační štítky za mnou přepsané a vytištěné na laserovce. Možná to není dobře, ale holt už to tak dělám.
Poté:
Dělám to u recentních sběrů současně žijících kolegů.
A zrovna teda Cyrdův(Jiříček) lokaliťák bych rozhodně nevyhodil...
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od míra z. »

Dane, věř mi, že i když mi přečuhují lokaliťáky, mám ze své sbírky osobní potěšení. Mě těší zejména to, co je nad nimi (lokaliťáky) nalepeno. :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od aphodius »

Yohanessi, obávám se, že postupuješ přesně jako novináři z Blesku a dáváš vedle sebe zdánlivé protimluvy: na jiném místě jsem jasně napsal, že historické sběry věhlasných českých kolegů v mé sbírce nejsou (a nevlastním ani žádný typový materiál), tudíž veškerým exemplářům obdrženým od kolegů a nesplňujícím moje kritéria správné a přesné lokalizace (jakož i moje estetická kritéria) štítky vyměňuju. Nikde si neprotiřečím, protože veškeré exempláře v mé sbírce, které jsem nesbíral osobně, představují recentní sběry žijících kolegů a nevidím žádný důvod pro kritiku výměny lokalizačních etiket v případě, že nevyhovují mým faunistickým kritériím! Nevidím ani nejmenší důvod ponechat na exempláři sbíraném Cyrdou lokalizaci "Čejč atd.", kde není uvedena ani země, ani stát, ani FMP - moje sbírka celá poputuje do univerzitního muzea v Lundu a tam by Cyrdův lokaliťák byl zcela bezcenný. Zanech nostalgického obhajování původních etiket a podívej se na to pohledem faunistika.

Míro, jak již bylo řečeno, každý si pod pojmem "esteticky přijatelné" představuje něco jiného a já Ti to vůbec neberu :smoke
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ručně psané lokaliťáky

Příspěvek od Yohaness »

No Dane, vidím, že to s tebou nebude jednoduché. Pořád si jedeš svou, ale na původní dotazy nereaguješ. Opakuji tedy můj dotaz: Proč štítek vyměňuješ? Proč ho nedoplníš ke stávající cedulce?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“