Ocenění sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
stastnalenka
Příspěvky: 2
Registrován: 01 zář 2012, 18:37

Ocenění sbírky

Příspěvek od stastnalenka »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kde by bylo možné si nechat ocenit sbírku brouků a motýlů. Řádově se jedná o cca 500 ks brouků a 500 ks motýlů (upřesnila bych). Sbírka se momentálně nachází v Mladé Boleslavi.
Děkuji Lenka
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od míra »

Vážená paní Štastná
Sbírku Zdeňka jsem znal dobře, neb jsem za ním poslední roky jeho života hodně jezdil, hodně mne naučil, já mu zase předával hodně přebytků, neb neměl již sílu na sbírání. Dnes již nebydlím MB, ale v Praze, nicméně velmi rád přijedu Vám sbírku ocenit.Případně s ní pomoci. I když není velká, vím že je pečlivá, systematická a byla dobře ošetřená.
V každém případě Vás velmi zdravím, alespoň jsem zavzpomínal na kamaráda.
Pumr te. 773568148, nebo email jaromirpumr@seznam.cz
zuber
Příspěvky: 243
Registrován: 20 úno 2011, 10:30

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od zuber »

Ahoj Míro - poslal jsem Ti mail
Miroslav Zúber miroslav.zuber@seznam.cz
OEDEMERIDAE orbis; CHRYSOMELIDAE (včetně Bruchinae, ale hlavně Oreina a Chrysolina, ex. Alticinae a Cassidinae); houbáci a myrmekofilové (Cucujoidea, Tenebrionoidea), Coleoptera dolního Pojizeří.
cleridd
Příspěvky: 52
Registrován: 26 čer 2015, 20:09

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od cleridd »

Nevíte někdo o konci sbírky? Take jsem se zajímal. Dle informací byla prodana překupníkům do rakouska .10 korum kus. To i muzea nabízí cca1 euro za kus/belgie. Vzhledem k tomu že to byla asi vůbec největší sbírka z pozůstalosti u nás tak je to asi velká škoda.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od míra »

No, já tedy o této sbírce něco málo vím. Bohužel nejsem překupník a sbírku jsem poslední roky neviděl, nemám a nevím kde je :sad .
Ale dovolím si upřesnit:

a) Se kamarádem Ing. Zdeňkem Štastným jsem strávil kdysi hodně času. Zejména v posledních letech jeho života a zejména těžkého života člověka se selhanými ledvinami, přežívajícího od dialýzy k dialýze prakticky denně komunikoval, vozil jej na krátké exkurse a zatímco on mne učil svým velkým zkušenostem, já jsem rád věnoval svůj v té době sporý čas, abychom mohli studovat broučky a motýlky.
Byl to zanícený entomolog, obrovský všestranný odborník a mne nesmírně mrzel jeho odchod. V době jeho smrti jsem měl u něj i pár, asi deset krabic drobných čeledí (catops..)k determinaci, ale nikdy jsem neměl odvahu se u paní Štastné přihlásit. Nebylo to důležité, sbíral jsem už v té době spíše jen tesaříky.

b) Jeho sbírka nebyla velká. Sbíral jen po jednom kuse, či páru, čr všech čeledí měl však prakticky kompletní. Byla to malá však jen regionální sbírka entomologa amatéra. Velký vědecký význam by měla pro místní muzeum v Benátkách, případně Staré Boleslavi, Liberci, či České Lípě. Obsahovala velmi mnoho dat z tohoto teritoria. Možná by měla i vědeckou hodnotu pro Národní muzeum,
Pro zahraniční muzeum by byla faunisticky naprosto vědecky bezcenná.

d) Paní Štastné jsem v červnu poslal email, ve které jsem vyslovil prosbu, zda-li by umožnila sbírku zhodnotit dokumentací druhů a lokalit, pro čr. Bylo by vhodné , bez ohledu na to, jak sbírka dopadne, zpracovat faunistická data.

f) Ovšem paní Štastné vůbec nic nevyčítám !!! Spíše mě mrzí přístup státu, který svou legislativou, kdy jakékoli držení je trestné nutí zejména pozůstalé obrovských sbírek nesmírné hodnoty hledat odbytiště po tichu v zahraničí. Kolegové, sami dobře víte, kolik sbírek se prodalo do zahraničí za poslední léta.

Takže Zdeňku :yes , protože jsem budhista, věřím, že se již vesele díváš na náš svět a za chvíli budeš opět prohánět své broučky a motýlky.. Ahoooj. :yes :yes
Naposledy upravil(a) míra dne 03 zář 2017, 16:53, celkem upraveno 1 x.
zuber
Příspěvky: 243
Registrován: 20 úno 2011, 10:30

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od zuber »

Také jsem projevil o sbírku zájem, ale jak píše Míra sbírka je asi fuč a odpovědi jsem se nedočkal.
Miroslav Zúber miroslav.zuber@seznam.cz
OEDEMERIDAE orbis; CHRYSOMELIDAE (včetně Bruchinae, ale hlavně Oreina a Chrysolina, ex. Alticinae a Cassidinae); houbáci a myrmekofilové (Cucujoidea, Tenebrionoidea), Coleoptera dolního Pojizeří.
karelbenes
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2013, 07:54
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od karelbenes »

U větších amatérských sbírek brouků z pozůstalosti, je tomu dnes tak, že pokud není nástupce a pozůstalí se je snaží prodat rychle jako celek, a je celkem jedno, že obsahují i nějaké vzácnosti, zpravidla překupník nenabídne více než 5,- za kus. Muzea o takové sbírky ani nemají zájem,
maximálně by je vzaly jako dar. Takže 10,- Kč za kus je celkem úspěch.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od míra »

To je pravda Karle. Valná většina sbírek je spíše i bez těch cenností, které se po letech nabízení vytratily. I poslední dvě pozůstalosti, které se tady na foru objevily z Moravy a Ostravska? mě takto z ilustračních fotek připadali - skoro bezcenné a hodnotné snad jen faunisticky pro místní sběratele nebo muzea.A tak jsem se ani nejel podívat. Ony to mohou být i stovky krabic, ale třeba taky 5 krabic jen babočky kořpivové, či bělásků zelných..

Já sám bohužel nevím, jak ta sbírka Zdeňka dnes vypadala, 15 let jsem ji neviděl. Mohlo to být jen torzo.
Apropo, někdo tu prý má fotky, podle kterých sbírku oceňoval? Zajímalo by mne jak to vypadalo. Pokud ano, děkuji.
Naposledy upravil(a) míra dne 03 zář 2017, 16:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od DejF »

No, já se zatím sbírku prodat nechystám, takže to nesleduju nijak pečlivě, ale co kde zaslechnu, tak moc nekoresponduje s tím, co tady čtu...

Pokud vím, tak NMPC platí 1000,- za HT (cena za HT v BMNH není moc jiná), 300,- za PT (do sedmi kusů) a pak snad kolem 15,- za kus (vše je pochopitelně v korunách). Asi by neměli zájem o sbírku čítající pouze dvacet krabic babočky kopřivové, ale o "celkem zajímavou" - jak zde píšete; a troufám si tvrdit, že v muzeu jsou lidé, co vědí, co je co - sbírku si myslím, že ano... A nechci, prosím, diskutovat, jestli je to cena velká, malá, jaká by měla být, atp...

Také jsem něco zaslechl o novém soukromo/veřejném objektu, který má vykupovat sbírky (hlavně pokud jsou v ní typy) za ceny mnohonásobně vyšší...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od míra »

Já občas píšu složitě, že je těžké vystihnout co chci říci. Třeba i jen v reakci na jednoduchou věc. :-x

Ozval jsem dříve v lednu? se na poptávku paní Štastné, která chtěla sbírku ohodnotit. Veřejně na foru. Zajímalo mne to, viz výše.
Nyní jsem se ozval podruhé, když se v zákulisí mezi různými lidmi objevila informace, že sbírku koupil zahraniční prodejce hmyzu za 10 korun kus.

Omlouvám se k úpravě předešlých příspěvků, kde jsem zrušil své dedukce o ceně sbírky. Několik lidí mi to emailem vytklo. Já bohužel se cenami řídit musím, protože nemám dostatek zdraví na konání expedicí, takže své milé insecty jen kupuji.
Naposledy upravil(a) míra dne 03 zář 2017, 16:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od DejF »

Míro, to nebylo cíleno na nikoho, ani na Tebe, že píšeš o cenách, ani na karelbenes za příspěvek "od karelbenes » 03 zář 2017, 08:50"... tento názor jsem už slyšel několikrát od různých lidí a asi je to v případě mnoha muzeí i pravda... já jen psal, co jsem slyšel... Tady není nic, co by stálo za nějaké diskuze - jen postesknutí, že je (asi dobrá) sbírka pryč z republiky :hand

Ale třeba se k tomu vyjádří někdo z muzea... až se vrátí (neřešilo se to tady už ?)
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
stastnalenka
Příspěvky: 2
Registrován: 01 zář 2012, 18:37

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od stastnalenka »

Dobrý den všem, jelikož tu koluje spousta různých informací, uvedu vám to na pravou míru. Jsem dcera Zdeňka Šťastného, který zemřel již před 16 lety. Jeho sbírka pro nás měla i citovou hodnotu, proto jsme ji opečovávali jak nám naše znalosti dovolovaly a neměli se k tomu se ji "zbavit". Letos jsme se rozhodli, že na to již nikdo z nás nemá moc času a že bychom sbírku poslali dál, kde třeba ještě poslouží a udělá radost. Táta byl člověk pečlivý a já nehodlám jen tak ji někomu šoupnout nebo prodat. Ano, nechala jsem si sbírku znalecky ohodnotit, abychom měli alespoň představu. A NE! sbírka není prodána a už vůbec NE do zahraničí. To co tu koluje jsou nesmysly. Jsem ve fázi, kdy se potřebuji dohodnout se zbytkem rodiny, což není úkol jednoduchý. Takže to prostě holt ještě chvilku potrvá...většině zájemcům jsem odepsala, že jim dám vědět až bude něco rozhodnuto. Nicméně jsou netrpěliví a pořád mi chodí dotazy...
Toť na vysvětlenou, omlouvám se zbytku za dlouhé čtení :)
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od papa »

stastnalenka píše: 03 zář 2017, 17:54 Dobrý den všem, jelikož tu koluje spousta různých informací, uvedu vám to na pravou míru. Jsem dcera Zdeňka Šťastného, který zemřel již před 16 lety. Jeho sbírka pro nás měla i citovou hodnotu, proto jsme ji opečovávali jak nám naše znalosti dovolovaly a neměli se k tomu se ji "zbavit". Letos jsme se rozhodli, že na to již nikdo z nás nemá moc času a že bychom sbírku poslali dál, kde třeba ještě poslouží a udělá radost. Táta byl člověk pečlivý a já nehodlám jen tak ji někomu šoupnout nebo prodat. Ano, nechala jsem si sbírku znalecky ohodnotit, abychom měli alespoň představu. A NE! sbírka není prodána a už vůbec NE do zahraničí. To co tu koluje jsou nesmysly. Jsem ve fázi, kdy se potřebuji dohodnout se zbytkem rodiny, což není úkol jednoduchý. Takže to prostě holt ještě chvilku potrvá...většině zájemcům jsem odepsala, že jim dám vědět až bude něco rozhodnuto. Nicméně jsou netrpěliví a pořád mi chodí dotazy...
Toť na vysvětlenou, omlouvám se zbytku za dlouhé čtení :)
:yes :yes :yes
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Ocenění sbírky

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Je to stejné jako dřív. Zprávy pravdivé (výsledky sportovních zápasů), pravděpodobné ( předpověď počasí) a ty ostatní.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“