Lokalitní štítky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr Muroň
Příspěvky: 7
Registrován: 28 úno 2017, 20:05

Lokalitní štítky

Příspěvek od Petr Muroň »

Zdravím,
mám krátký dotaz ohledně lokalitních štítků, pokud jsem odchoval motýla z housenky, mám na lokalitní štítek uvést datum nálezu housenky nebo datum vylíhnutí motýla? Omlouvám se za můj vcelku stupidní dotaz, ale jsem v tomto oboru nováčkem.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od ivo »

Tak urcite datum nalezu housenky.Motyl se ti doma muze treba vylihnout jiz v zime.
Uz jsem se setkal,ze nekteri brouckari pisi na lok.stitek datum vylihnuti doma,a jeste pisou ex larva a datum kdy se brouk vylihnul.Pak je exeplar ohledne datumu zcela bezcenny.Sedi pouze lokalita.
Uživatelský avatar
Petr Muroň
Příspěvky: 7
Registrován: 28 úno 2017, 20:05

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od Petr Muroň »

Moc děkuji za odpověď, v knihách jsem totiž nic ohledně tohoto nemohl najít. :)
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od Pepa L »

ivo píše: 01 bře 2017, 18:39 Tak urcite datum nalezu housenky.Motyl se ti doma muze treba vylihnout jiz v zime.
Uz jsem se setkal,ze nekteri brouckari pisi na lok.stitek datum vylihnuti doma,a jeste pisou ex larva a datum kdy se brouk vylihnul.Pak je exeplar ohledne datumu zcela bezcenny.Sedi pouze lokalita.
A jak to mám dělat, když nasbírám větve v zimě a brouci se líhnou v lednu až březnu?
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od Vindobon »

Kdybys chtěl zaručit jednoznačnou formulaci, nepřipouštějící chybný výklad, musel bys to psát asi takhle nějak:

Dřevo do laboratoře (18-25°C, světlo 11-17 hodin denně): 28.12.2016, imago: 25.3.2017

Takhle by to šlo, ale na takové dlouhé povídání není na lokalitním štítku místo a krátká formulace nemá šanci být srozumitelná a jednoznačná. Osobně proto píšu jen ex larva (nebo ex ovo) a rok a je to vyřešené. Raději žádné než zavádějící datum, zvlášť pokud se jedná o chovy nebo dochovy rychlené v zimě pokojovou teplotou. Fenologie je sice zajímavá, to je bez diskuze. Avšak mnohem důležitější, než mít v databázi pět tisíc záznamů místo tří set záznamů, je jejich spolehlivost a kvalita. U chovů i dochovů jsou spolehlivost a kvalita fenologických dat omezené, protože nikoho nezajímá, zda vylezl nějaký brouk v lednu v bedně za postelí, ale ve kterou roční dobu se vyskytují imága v přírodě.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od karlos »

Souhlasím s Vindobonem. Hodně odchovávám, ale na lístky píšu vždy jen datum sběru plus ex larva nebo ex ovo. I když točím brouka třeba v třetí řadě, stále je to doklad pouze o tom, že se vyskytoval na lokalitě v datu sběru - a jedno, zda to je rok nebo dva nazpět. Uvádět na štítek datum, kdy se to zvíře vylíhlo, nemá podle mě naprosto žádnou cenu. Aby tohle datum k něčemu bylo, muselo by se štítek dopsat (přesně tak jak uvádí Vindobon) spousta další dat. Teprve potom by to mělo nějakou hodnotu, v každém jiném případě je takový údaj zavádějící a bez jakékoliv hodnoty.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od míra »

Ono u brouků dojdeme k tomu samému k čemu došli kaktusáři. Jakmile se začne ve větší míře pěstovat, již to nemá s nějakou lokalitou nic společného. Možná se to zatím netýká sběratelů, kteří přivezou dřevo a dvakrát otočí, ale případů, že se na firmách coptolabrů a střevlíků v číně vyrábí nové druhy , stejně jako v africe točí v jedné kádi milony goliášů a zlatohlávků.
At se na mne nikdo nezlobí, ale pokud se brouk pářil v Brně, kladl vajíčka v brně a vylíhl v Brně, ať je lokalita Brno. Je to jediné správné.
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od Pepa L »

OK, děkuji za rady, já je tedy zatím netočím a na lokaliťák, ikdyž se to nedělé, píšu číslo sběru a vPC mám podrobnejší informace které se samosebou na něj nevejdou. Jen jsem potřeboval potvrdit, že to dělám správně ;)
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lokalitní štítky

Příspěvek od DejF »

Já píšu jak datum sběru, tak datum líhnutí... Je pak zajímavé srovnání, jak dlouho brouci z jedné větve lezou...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“