Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

No tak sláva, gratulace! :)
Šlo by sem dát nějakou specifikaci toho, kolik to má třeba LED diod, jaký je jejich souhrnný výkon apod.? Tedy pokud to samozřejmě není nějaké výrobní tajemství.
A hlavně, jakpak to v terénu funguje na brouky...? Bylo by bezva dát to někdy na plátno pokusně obojí, s porovnáním, na který světelný zdroj brouci více naletovali.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Po delší době svítím 12V pásem na stěně baráku. Nevím, co všechno přiletět může, ale zatím to obsadili hnědí chroustci docela bohatě. K tomu jim tam asistuje kočka, tak uvidíme :D
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Chtělo by to nějak porovnat... Třeba se někde sejít, různí sběratelé s různými světly, postavit to vedle sebe, no a vidělo by se. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož to vypadá, že dneska by to tu v okolí mohl být luxus! :)
Ale co to má znamenat ze ČT na PÁ? To si snad dělají prdel! :cool :inlove To snad bude muset létat i to co nemá křídla! :rofl Teda pokud tu předpověď ještě do té doby 10× nezmění...
PCE.jpg
.
Zatím to vypadá ze ČT na PÁ na klasickou tropickou noc i podle Aladina! :)
ALAD_1.jpg
ALAD_2.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa L »

Už jsem na to taky koukal, dnes vyrážím po okolí ale co se týče těhle modelací dopředu, jistě se to změní bohužel k našemu neštěstí
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Vedro k zalknutí. Nejhorší to bude ve čtvrtek, varovali meteorologové
https://www.novinky.cz/domaci/441390-ve ... ogove.html
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 22 čer 2017, 08:30, celkem upraveno 1 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Velmi povedená literatura! Nejen pro hledání vhodného místa ke svícení, ale celkově k pochopení hmyzích společenstev. Kdybych mohl, dal bych to všem biologům jako povinnou četbu... :yes :clap
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

No nevím jak Vy, ale my tady včera měli klasické po-svícení... :(
"Maličko" nám sprchlo. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 23 čer 2017, 06:11 No nevím jak Vy, ale my tady včera měli klasické po-svícení... :(
"Maličko" nám sprchlo. :mrk
Zase muzes jit sbirat vodni havet hned pred barak na ulici. :mrk
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

Já jsem to stihl. Svítil jsem v Rakvicích - Trkmanicích na slanisku. Perfektní předbouřkový přílet, málem mi to zbořilo plátno.
Mraky drabčíků, scirtidů, vodomilů, nějací ti moji střevlíčci už začínají taky lítat, kovaříci, asi čtyři nebo pět bagousů, plus několik dalších mokřadních nosatců, jeden velmi zajímavý elmid. Zatím jsem to neměl čas přebrat.
Plachta černá. Celou dobu jsem měl oči a vlasy plné hmyzu.
Ve 22:45 se zvedl vítr a málem mi odnesl plachtu. Ale stihl jsem to včas pobalit a utéci.
Spokojenost veliká, hlavně kvůli zkoušce nového světla ( power banka + LED diody). Zatím mi na to lítá zhruba stejná sestava jako na mé oblíbené trubice Sharkon, které jsem používal asi deset let, a které už asi bohužel nejsou na trhu.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše: 23 čer 2017, 07:48
Hali+ píše: 23 čer 2017, 06:11No nevím jak Vy, ale my tady včera měli klasické po-svícení... :(
"Maličko" nám sprchlo. :mrk
Zase muzes jit sbirat vodni havet hned pred barak na ulici. :mrk
Jj, u nás začalo pršet ještě než jsme stihli postavit plátno. Dusno neuvěřitelné, kdyby to bývalo ještě chvíli vydrželo, tak to jistě bylo také parádní. Ale to je prostě před bouřkou risk. :) Buď to člověk stihne, nebo zmokne... :mrk Jediného brouka, kterého tak z lokality mám je jedna samice Ilybius, nejspíš guttiger, ještě jsem se pod binoklem nedíval. A ten plaval v tůni, nebyl na plátno.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od drabcik »

A to ještě Hali zapomněl na vyhrabávání auta z polní brázdy, ve které se octlo díky mé pitomosti :devil . Takže opravdu bezva výlet, ještě, že jsem předtím stihl zaprosívat. Dám ještě k lepšímu fotečky z předchozího svícení v lomu. Zdalipak poznáte muže ve ( svářečských ) brýlích? Přestože místo brouků většinou naletovaly můry, nakonec se objevil jeden krasavec...
Přílohy
P2020306.JPG
P6200021.JPG
P6210053.JPG
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

No hlavně jsou všechna ta plátna totálně prázdná, páč je to těsně po jejich postavení. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od drabcik »

Ian zmiňuje přílet Bagousů na světlo, to se mi zatím nikdy nepovedlo. Chtěl bych se proto zeptat jaké máte zkušenosti s přílety různých skupin nosatců na světlo.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

Musel bych se doma podívat. Hodně záleží na tom kde postavíš plátno a jaké je počasí.
Mimo bagousů ( z hlavy subcarinatus), lítají ještě hodně Notaris scirpi a acridula, taky mi přiletěl Curculio elephas (vícekrát), Barypeithes chevroleti, občas nějaký Orchestes testaceus (doma na zahradě), některé Hypery a Dorytomusi a Sitony.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Vseobecne vam muzu rict, ze nejaka vetsi pocetnost mandelinek a nosatcu je na platne az kdyz jsou tropicky vecery, kdy je klidne jeste v deset vecer tricet stupnu, jinak jen vzdy par kusu a kacej na to, hlavne v srpnu je nejcastejsim nosatcem Curculio, Bagous lita jen obcas, ale pokud se vali boure a clovek sviti nedaleko vody, obcas na platno prileti, horsi je ho v te cerne mase brouku objevit...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

svitil jsem 20.6. tj v utery na balkone a kolega asi dva km ode mme ma zahrade. obema nam nalitaval v desitkach bezny nosatec phytobius leucogaster. druhy den ani tuk ... nepamatuju se,ze by tady za tech pet let nekdy priletel ...jak v tom hledat logiku a radu?
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

bozapetr píše: 23 čer 2017, 20:56 svitil jsem 20.6. tj v utery na balkone a kolega asi dva km ode mme ma zahrade. obema nam nalitaval v desitkach bezny nosatec phytobius leucogaster. druhy den ani tuk ... nepamatuju se,ze by tady za tech pet let nekdy priletel ...jak v tom hledat logiku a radu?
Jemu staci v blizkosti nejakej kanalek, vetsi louze bo mokrina, je v tomhle nenarocnej, asi mel sve akcni dny, logika v tom je takova, ze u nas tech broucich veceru, kdy to fakt lita, je strasne malo, na jihu je to v lete skoro pravidelne kazdy den. Pokud je teplo takove, ze se vecer neochlazuje ani u vody a svitim v mistech, kde je hojnej, pravidelne ho na platne vidam.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lov na světlo

Příspěvek od borůvka 2 »

Nevíte někdo, jak zprovoznit halogenovou žárovku 250 W přes autozásuvku ? Obyčejnou žárovku autobaterie rozsvítí, halogen jen blikne, ale nerozsvítí se. Použít nějaký měnič ? Má s tím někdo zkušenosti ?
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

250 W určitě nebude na 12 V :) Takže ano - měnič v každém případě. A raději nastartované auto, je to už docela silný kalibr.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“