netradiční preparace

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

netradiční preparace

Příspěvek od míra »

Vždycky jsem se mordoval s preparací drobných vzhledných tesaříčků rodu
Odontocera Audinet-Serville, 1833. Nevím proč, stračně cvičící nohy, roztažené krovečky a vlající křídla. Dnes jsem po přetřídění starších sběrů preparoval pár zástupců a rozhodl jsem se jim nechat přirozený vzhled "rozčepýřeného broučka". Myslím, že to nevadí. Ono i u dalších druhů je na zvážení, jak preparovat. jestli jim napasovat vzhled systematický, unizomo, nebo jim ponechat vzhled jak se tváří v přírodě. Třeba u jihoasijských tesaříků hrajících si na nosatce.
Viz fotka.
A ještě poznámka.
Již před lety jsem se po čítání sekce fotografie snažil, zkoušel o skládanou fotografii. Ale i před rady zkušených se mi to nedařilo a hlavně bylo to časově náročné. Aktuálně jsem si přečetl příspěvek Davida, který si se skládáním na jedničku poradil. Tak jsem s tím začal od počátku, ale s hlavním pohledem- jednoduchost. Nechci soutěžit s nikým z makrařů. Chci jen předkládat lepší foto. A ejhle, postup Davida a program combine zp- no prostě nemá chybu.
Uvedený tesařík složen z 20 snímku, automaticky combine, jen malé změny ve photoshopu a mě to pro ilustaci stačí.
A píšu to i proto, že někteří přispívatelé konstatovali, že budou raději sbírat brouky, než se hodiny věnovat skládané fotografii. Tak uvádím, že jsem tomu věnoval asi 5 minut času u fotáku a 5 minut u PC. To zas na výsledek není tak strašné, ne?
123 MALE.jpg
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: netradiční preparace

Příspěvek od kutilka »

Jo, v pohodě. :)
Nicméně u malých zvětšení a s počtem snímků okolo 20 to jakoukoliv metodou složíš takhle rychle.
Co nejvíc zdržuje, je focení do RAWu - následný převod a pak retuš smetí a okolí objektu.
Pokud toto oželíš a nepaseš po výstavní kvalitě, je skládání docela rychlé.
Kdyby se tvé skládání naučili všichni kolegové entomologové - jo to by se pak určovalo podle obrázků!!! :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: netradiční preparace

Příspěvek od bozapetr »

opravdu prijemna fotka pro pripadnou determonaci ( aspon orientacni samozrrjme ) ... pokud napises cim jsi fotil, fotku sestavy, odkaz, kde jsi stahl program ... urcite to moc pomuze dalsim zajemcum ...

tesaricek opravdu krasny ...
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: netradiční preparace

Příspěvek od míra »

Kutilka- no právě..
když vlákno o makrofotografii začalo, tak jsem to zkoušel na raw, lingtrhon a ve fotoshopu ve vrstvách. Když mě po měsíci pustili z Bohnic, tak jsem trochu zanevřel :D
JInak-
Foto viz koutek v jediném prostoru místnosti u vedení UT. Tyčovina do zdi, zpevněná boční vzpěrou. To drží dobře. Mikroposuv starý a děsný. Když bych jel dopředu a pak dozadu, skoro mi snímek zmizí do strany. Ale pokud jedu jen dopředu, tak to jde. Ale asi by chtělo jiný.
foto canon d5 starý s dálk ovladačem a ml3 kruhový blesk. K tomu 3 lampičky ikea plus difuzor z uřízlé plastové nádoby.
Fotky asi nejlepší s iso100 , clona 4 čas vesměs 90-100. Vyvážení nechávám awb. Objektiv canon 100 macro, mezikroužek, nebo mám 35mm manuál obráceně na redukci canon -M42.
Program combine ZP. Dám pamět do PC pustím combine, stáhne si fotky, dám režim funkcí všechno dohromady (all) a OK. Během práce si můžu jet jinou práci. Po ukončení combine dám uložit, pak otevřu ve photoshopu, vyříznu, dám automatické korekce, pak enormě zvýším jas a snížím kontrast, tím zmizí i štítek, či stíny.
Závěr- v každé činnosti je obrovský prostor pro zlepšení, pokusy.. ale ve smyslu rychle a bez velkého přemýšlení- stačí
sestava.jpg
jo jediný problém registruji, že při větším množství snímků (30 a výš)mi program vypne pro nějaké nespecifické problémy, ale asi to je spíše v souvislosti s mým PC.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: netradiční preparace

Příspěvek od kutilka »

https://www.paladix.cz/clanky/combinezp ... rosti.html
Stránky downloadu mi jaksi nejdou, možná jen u nás v práci... :(
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: netradiční preparace

Příspěvek od míra »

Tento odkaz mi poslal David, funguje
http://combinezp.software.informer.com/download/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: netradiční preparace

Příspěvek od bozapetr »

miro, diky za cas, ktery sis udelal popsat sve foceni a inspiraci....
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: netradiční preparace

Příspěvek od míra »

Já jsem především rád, že mě inspiroval David a donutil mě zkusit to znovu. Sám jsem se divil, že skládaná fotografie není složitá.
Ano, je to vyšší dívčí, pokud člověk sleduje perfekcionalismus. Ale jinak jsem se přesvědčil, že i na vratech od stodoly dobrý pilot aspon vzvlítne
A také doufám, že některým čtenářům fora poskytne další inspiraci se bez větších nákladů pokusit.
JO,,, psal jsem program photoshop, ale myslím, že všechno v závěru zvládne jakýkoli program s možností úpravy jasu, kontrastu, výřeza a případně razítko. Třeba Zoner.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: netradiční preparace

Příspěvek od bozapetr »

zoner je nahodou fajn...ale musi se koupit origo verze a nizsi rada ( 17ka treba). ty posledni nestoji za nic a jsou slozite... jiste by Vapno mohl poradi;-)
Uživatelský avatar
Dave
Příspěvky: 361
Registrován: 29 dub 2010, 05:14

Re: netradiční preparace

Příspěvek od Dave »

Míro gratuluju k fotce i hezkému druhu. Udělal jsi velký posun ve focení. Oproti minulým příspěvkům, je tato fotka o něčem jiném. :yes Jsem rád, že jsem Tě inspiroval a vyprovokoval k novým pokusům. A vidíš, jde to. Zkus ještě to vlastní nastavení vyvážení bílé, jak mi radil kutilka tady viewtopic.php?f=26&t=376&start=1560 . "...Nicméně ideální máš, když si na foťáku podle osvětleného prázdného štítku vyrovnáš bílou a uložíš. (Nepoužívat AWB). ..." Je to prima. A to vypínání programu Combine my nedělá. Mohlo by to být tím, že máš málo kvalitní makrosáňky , jak píšeš. Odchylka jednotlivých snímků je pak větší, než by mohl Combine zpracovat. Nebo ho zkus přeinstalovat. Mě to skládá v pohodě fotku i třeba z 80-ti snímků.
Cerambycidae - west Palaearct
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: netradiční preparace

Příspěvek od míra »

Ještě jsem včera zkoušel, jaké nejmenší množství snímků složit, aby to mělo význam. U ilustrační fotky bylo 5 snímků už špatné, ale 7 snímků mi připadá ilustračně dostatečné. Tento počet snímků složí combine vpodstatě ihned.
Na smímku čerstvě preparovaná Neohebestola petrosa z Chile
pokus 2.jpg
a pro ilustraci přikládám i snímek z portálu http://www.coleoptera-neotropical.org
který dosti často používám .
Neohebestola-petrosa-2.jpg
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“