Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Luke
Příspěvky: 16
Registrován: 05 srp 2018, 15:51

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Luke »

Nenašel by se někdo kdo by pro inspiraci nahrál fotku krabice s rodem polyommatus případně phang.... (maculiena) :D nebo jinych modrásků.
Nymphalidae, Pieridae, Lycaenidae, Satirinae, Papilionidae.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Modrásci podčeleď Lycaeninae Leach, 1815 - První krabice něco z tribu
Polyommatini Swainson, 1827 druhá něco z " jiných " modrásků, třeba něco z tribu
ohniváčci Lycaenini.
Pokud je v krabicích modrásek z čr, je nález starší 50 let
1.jpg
2.jpg
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Dodělal jsem materiál z mrazáku i podzimních burz, tak sem vložím také fotky.
Nejsou to brouci, ale ploštice - "vodní zabijáci". Loví ryby, hady, želvy, některé druhy šneky apod.
Tato čeleď patří mezi největší ploštice, největší druh má až 110 mm (žije v jižní Americe a na Karibských ostrovech).

čeleď Belostomatidae

1-podčeleď Belostomatinae
2-podčeleď Lethocerinae (mimo americké druhy)
3-podčeleď Lethocerinae (americké druhy) + Nepidae ČR
Přílohy
13.11.2018 005.jpg
13.11.2018 009.jpg
13.11.2018 013.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

A zde je video - "Jak se loví hadi":
https://www.youtube.com/watch?v=HjRoGyRE5z0
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Libor Dvořák »

Vašku, můžeš napsat, které jsou ty ode mne z nedávné burzy?
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Libore, zatím nemůžu, protože jsem je ještě nezkoušel určit. Jsou zařazeny prozatím v sekci "Belostoma sp." a "?". Byly na čas v odhmyzovací stanici mrazák (to dělám s každým získaným hmyzem) a preparoval jsem je před pár dny. Determinaci zkusím někdy v zimě a napíšu Ti, jak to dopadlo.
Jinak jsou to kusy: první 2 za štítkem "Belostoma sp" (první krabice) a první kus za štítkem "?" (třetí krabice)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

Vašek píše: 13 lis 2018, 17:09 A zde je video - "Jak se loví hadi":
https://www.youtube.com/watch?v=HjRoGyRE5z0
tedy to je úžasný...ploštice a loví hady?....no to mě tedy řekni...moc pěkná sbírka Vašku, jen tak dál:yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Jojo, jsou to pěkný potvory. Když jsem viděl video poprvé, tak jsem tomu nejdříve nevěřil :)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Ještě jedno video - jak to vypadá, když se nechá člověk bodnout (cca ve 14 té minutě):
https://www.youtube.com/watch?v=mjCAyo2Litw
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Už jsem to video viděl. Takhle vypadá člověk, který chce dobrovolně přijít o játra. Je to ještě homo sapiens? Samozřejmě pokud to není trikové a nahrané. Pak bych to chápal.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Naše sbírky

Příspěvek od karlos »

Vašek píše: 13 lis 2018, 22:38 Ještě jedno video - jak to vypadá, když se nechá člověk bodnout (cca ve 14 té minutě):
https://www.youtube.com/watch?v=mjCAyo2Litw
Vašku, nechceš udělat podobnou show u Mandysů? Určitě by to bylo zábavnější než promítání :rock
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

karlos píše: 14 lis 2018, 07:51 Vašku, nechceš udělat podobnou show u Mandysů? Určitě by to bylo zábavnější než promítání :rock
Karlosi, ani nechci :) . Zajímavé by to určitě bylo, ale asi jen pro ostatní :mrk
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Posbíral jsem po zásobních krabicích a dal jsem to dohromady s tím co jsem měl pár Prionidů zatím jsem udělal zatím toto, vím nic moc ale aspoň je to srovnané.Tesaříky nedělám ale aspoň abych to měl zastoupené ve sbírce.Ještě tady mám material asi tak ma 2 - 3 krabice až dodělám dám to sem .
Cerambycidae Prioninae 1.JPG
Cerambycidae Prioninae 2.JPG
Cerambycidae Prioninae 3.JPG
Cerambycidae Prioninae 4.JPG
Cerambycidae Prioninae 5.JPG
Cerambycidae Prioninae 6.JPG
Cerambycidae Prioninae 7.JPG
Cerambycidae Prioninae 8.JPG
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Ivoš M. »

Jak by to asi vypadalo kdybys je dělal. :yes
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

spoustu čeledí nedělám, ale snažím se mít zastoupeno co nejvíce čeledí ze světa abych měl takový všeobecný přehled .
Anthiini
Carabidae 1.JPG
Carabidae 1a.JPG
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

jo jo
taky mě stačí od všech zvířat jeden kousek od druhu :D

ITU2bd2fc_lev.jpg
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Sisyphus
Scarabaeidae 63.JPG
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Tauocerastinae – Allidiostomatinae – Geotrupinae (Athyreini – Bolbocerini)
Scarabaeidae 6.JPG
Scarabaeidae 7.JPG
Scarabaeidae 8.JPG
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Koukám poslední příspěvek únor :S

Něco přidám

Když jsem již pár let brouky sbíral, poznal jsem kolegu Zdeňka Štastného. Často jsem za ním chodil prohlížet jeho sbírku. Také jsem si několikrát neodpustil kritizovat, že v jeho sbírce je většinou po kuse, či páru od druhu. Takhle přeci vědecká sbírka nevypadá. On se většinou jen usmál a říkal, no jo, ale zas tam mám všechno. :D A pravda, chybělo mu jen opravdu málo kousků z celé české broučí fauny. Když si nějakého toho nového broučka přinesl( třebas známého broučího parazita bobra), měl obrovskou radost a vždy to byla velká vzácnost. Bohužel po jeho smrti byla jeho sbírka rozprodána po burzách.
Dlouho , dlouho jsem pak sbíral tak, abych měl pěkné serie, zejména forem a aberací.
Ale život běží, kolegové odcházejí, tak se k vám postupně dostanou nějaké ty sbírky a jaksi bývá doma přeplněno.
Dnes již se zajímám převážně jedinou čeledí, tesaříky světa, ale jen těžko se člověk loučí s tím, co celý život tvořil, s jinými čeleděmi. Letos jsem se rozloučil s většinou dubletů rodu Carabus, který jsem recipročně přenechal jednomu muzeu. A tak se má sbírka tohoto rodu smrskla do pár krabic, již bez bohatých serií. Ani už to není tak libě upraveno, jak dříve.
Nicméně i to je radost. Obzvlášt, pokud je sbírka vcelku úplná a navíc velmi vzhledných, štíhlých broučích dravců.
Oblast Gruzie, Abcházie mám zcela úplnou a to včetně dokladových starších synonymizovaných druhů, tyto většinou v typech.
Takže pro zajímavost jeden z podrodů, Archiplectes. Dle mého by bylo vhodnější tyto horské střevlíky nečlenit do tří skupin(Tribax, Neoplectes, Archiplectes), také počty poddruhů jsou zcela zbytečné. Mnohdy autoři popisují nové podle lokalit, bez snahy studovat starý dokladový materiál. Takže vesměs popisují něco, co bylo dávno před nimi pospáno a poté synonymizováno.
Také se dnes nabízí spousta druhů na sajtech ( země je bezprobémová, jezdí se sbírá se), ale když jsem si sám pár věcí zakoupil, zjistil jsem, že je to determinováno podle sběrů a vůbec nesouhlasí se zařazením.

Nicméně brouci to jsou krásní.
Ještě pro pořádek přidám ukázku svého katalogizačního systému se základem v excelu. Umožnuje mě jednoduše třídit, vyhledávat, po kliknutí na jedince mi vyskakují webové odkazy, mám přiloženy dokumentační fotky.. prostě mě vyhovuje.
Takže seznam druhů ve dvou krabicích:
archiplectes.xlsx
(12.12 KiB) Staženo 425 x
archiplectes.jpg
archiplectes 2.jpg
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

moc pěkný Míro :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“