Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
paldo57
Příspěvky: 1
Registrován: 08 lis 2022, 19:59

Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Příspěvek od paldo57 »

Dobrý den, na burze jsem podlehl krásám vystaveným motýlům a broukům a zakoupil jsem kukly a larvu.
Kukly:
Z webu jsem vyhledal (jelikož jsem zapomněl, co mi kupující narychlo poradil), že by to snam měly být kukly Lišaje paví oko. Prosím poraďte co s kuklami dále dělat. Kam umístit, do čeho, jestli rosit, v jaké teplotě atd. Jsem úplný lajk v chovu hmyzu, tak prosím polopatě.
Lišaj paví oko.jpg
Larva zlatohlávka:
Nasbíral jsem bukovou+dubovou hrabanku, přidal jsem ztrouchnivělé dřevo, dal do plastové nadoby cca 25x25x25 cm vrstvu hrabanky asi 15 cm.
Zde jsem umístil larvu (úplně jsem se lekl, jak je velká). Umístil jsem ji do vytápěné místnosti cca 18-20 °C.
Dotaz, mám rosit, sledovat nebo raději nerušit, za jak dlouho asi začne konečné stádium, případně další rady jak úspěšně odchovat.
zlatohlavek.jpg
zlatohlávek-larva.jpg
zlatohlávek-umisteni.jpg
Jsem úplný lajk v chovu hmyzu, tak prosím polopatě.

Děkuji.
Olda
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Příspěvek od Milda »

kukly lišaje bych umístil do nějaké větší sklenice, či plastové nádoby (3l?). Na spodek dát trochu hlíny, či drobných kamínků, do nádoby přidat pár kusů tenké větvičky, nebo silnější stvoly od rostlin (aby na to po vylíhnutí mohl vylézt a vyvěsit se - stačí 2 až 3). Shora dát děrované víčko, nebo kousek záclony (tzn. neuzavírat hermeticky). Osobně bych to ještě nechal projít mrazem, ale nevím jistě - venku bych to ani nevlhčil (tudíž mít pod střechou). Po několikerém přemrznutí bych dal do tepla a začal mírně vlhčit cca 1x týdně. Po 2 - 3 týdnech by se měl vylíhnout.

pro představu s těmi větvičkami
https://web2.mendelu.cz/af_222_multitex ... /14-6.html

Na "zlatohlávka" nevím, ale rosil bych to spíš méně, aby to neplesnivělo, jinak jsi to dle mého připravil dobře. Chce to také větrané víko (děrované, nebo záclona). Na to snad odpoví povolanější.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Příspěvek od Milda »

Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Příspěvek od Milda »

Vindobon
Příspěvky: 1543
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Žádám o pomoc s dalšími kroky odchovu Lišaje a zlatohlávka

Příspěvek od Vindobon »

S mrazem bych doporučil být spíše opatrný. Středoevropský hmyz sice většinou zimu potřebuje, ale vyloženě mrznout nemusí (je dokonce možné, že žádný náš hmyz nepotřebuje mráz, a už vůbec ne "několikeré přemrznutí"). A rozhodně bych nedával hmyz na mráz přímo z "letních" teplot. Hmyz se musí na mráz fyziologicky připravit pozvolným poklesem teploty a délky dne. U některých druhů bývají sice ztráty v zimě vyšší, když je zima mírná, ale to nesouvisí přímo s nedostatkem mrazu, ale s plesnivěním v důsledku vysoké vlhkosti. Jako hrubé pravidlo pro přezimování přinejmenším středoevropského hmyzu platí alespoň šest týdnů 4 °C a krátký den (8 hodin světlo; úplná temnota by asi neměla vadit, více světla eventuálně vadit může). Optimální vlhkost bude asi druh od druhu rozdílná. Pokud mi ke konkrétnímu druhu chybí informace, cílil bych na vlhkost mírnou (ne úplné sucho, ale výrazně sušší poměry než to, co bychom označili jako mokré).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“