Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Ian »

To bych neřekl, že švábi mohou vypadat tak hezky :) Paráda! Ale teď vážně, když je těch mrchožroutů víc pohromadě, vypadá to moc pěkně. :yes
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

albert001 píše:Ty pírníci jsou dobrý :clap :clap, to bych nedal ani z donucení. Haci, nechceš sem dát krabičku s cassidama?
Dám, ale teď jsem mimo moji sbírku, která hlavně taky čeká na rekonstrukci. Současný stav, kdy u něktrých skupin jedu pomalu druhou vrstvu v krabici je neúnosný. Krabice mám parádní, jen najít čas na to, abych je pěkně rozpíchal. Cassidy budou dobrý, pro ty člověk má aspoň jména nebo je případně popíše :wasntme. Ale hispini, to nedám dohromady ani za 100 let, páč jsou asi všichni nový :chuckle.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Naše sbírky

Příspěvek od krep »

...a hlavně někteří z JV Asie ani nevypadaj jako ispini, tedy trnitě.... :chuckle , ti mi kdysi zamotali hlavu, kam (nebo ke komu) s nimi :rofl
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

krep píše:...a hlavně někteří z JV Asie ani nevypadaj jako ispini, tedy trnitě.... :chuckle , ti mi kdysi zamotali hlavu, kam (nebo ke komu) s nimi :rofl
no přeci ke mně :). Já je zařadím do krabic podle rodů a tribů a až jich budu mít spoustu, tak vyrazím do DEI je porovnat s Uhmannovou sbírkou :rock. Ono ostatně hispinů je cca 3400 druhů, ale jen 680 jich je trnitých! V Jižní Americe není ani jediný hispin trnitý (za to jich půlka vypadá jako Lycidae). Ti trnití jsou obecně obrovský problém a velmii špatně se určují z těch 680 druhů jich 400 patří do jediného rodu Dactylispa a dalších 130 do Dicladispa. Ten zbytek je pak rozdělený do 27 rodů!!! Takže celkově veliká paráda :chuckle. Takže shrnuto a podtrženo, ze starého světa se druhy blbě určují protože člověk nevím, kam je přiřadit; no a ty z nového světa se určují taktéž naprd, protože jsou nové pro vědu. Jen pro demonstraci: věnuji se teď intenzivně Panamě a po třech letech bádání máme ca 130 nových druhů a 15-18 rodů. Loni po během měsíční návštevy Ekvádoru jsme našli 20 nových druhů a dva rody v podstatě na dvou lokalitách... S cassidama to taková sranda není, z Panamy 50 nových druhů a z Ekvádoru jen 3-4 :whew :chuckle
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Naše sbírky

Příspěvek od krep »

Njn Haci, už jsem to posléze zjistil a kdysi je předal mandelinkářům, a to včetně Cassid s.l. (Nepál má Honza Ouda, Laos Honza Bezděk a Franta Kantner). Pokud se tam ještě dostanu, budu ti je rezervovat :rock
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Já jsem se rozhodl, že začnu pomalu řadit sbírku srovnávací - na materiálovou si ještě chvíli počkám :D. Rozhodl jsem se pro Evropu - záp. palearkt je strašně velké území. ono stejně z těch evropských cassid (i s hispama) mám zhruba jen třetinu. Jak je to s dřepčíkama ani nevím. Zatím se pokusím rozřadit rod Phyllotreta. A když zjistím, že při preparaci už jedu desátýho Longitarsuse, vyskakuje mi pot na čele. Musím ještě hodně studovat a sbírat.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

albert001 píše:Já jsem se rozhodl, že začnu pomalu řadit sbírku srovnávací - na materiálovou si ještě chvíli počkám :D. Rozhodl jsem se pro Evropu - záp. palearkt je strašně velké území. ono stejně z těch evropských cassid (i s hispama) mám zhruba jen třetinu. Jak je to s dřepčíkama ani nevím. Zatím se pokusím rozřadit rod Phyllotreta. A když zjistím, že při preparaci už jedu desátýho Longitarsuse, vyskakuje mi pot na čele. Musím ještě hodně studovat a sbírat.
Správný přístup. Ono se to časem sejde. Spousta lidí začíná od systému a pak dopichuje, pričemž ani na začátku netuší, jak je který druh vzácný a pak mají moc či málo místa. Navíc se občas zadaří, že i ty vzácné se sejdou ve větším množsví. Taky jsem začal s placičkama spíše srovnávací sbírkou a postupně dělal systém podle tribů a geografických oblastí, odkud toho mám hodně. Teda doteď mám pořádně danej dohromady jen palearkt v 17 krabicích 30x40 a začíná jim být trošku těsno :-). Letos na jaře jsem se rozhodl udělat systém na část neotropických potvor do 50ti krabic 30x40. Mno ještě jsem nezačal a už vím, že jich bude málo :wasntme.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Ono srovnávací cassidy z Evropy vydají na dvě krabice i s hispama. Phyllotreta bude tak na jednu, Longitarsus tipuju tak na sto :D :D :D :D. Zkusím začít kompletovat i Aphtonu, malý rody (Sphaeroderma, Mantura, Podagrica, Neocrepidodera, Argopus...) a Criocerinae. Stejně to budou poloprázdný krabice minimálně do bursy.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Cassida »

albert001 píše:Ono srovnávací cassidy z Evropy vydají na dvě krabice i s hispama.
Pokud se Ti Alberte nezačnou hromadit zejména rubiginosy, vibexky,... - od kamarádů. :) :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Taky přidám ukázku ze své sbírky:
Přílohy
Systém 5.jpg
Systém 4.jpg
Systém 3.jpg
Systém 2.jpg
Naposledy upravil(a) aphodius dne 22 črc 2013, 20:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

A ještě ukázka "zásobních" krabic (stejná úprava jako u systematických):
Přílohy
Zásobní 4.jpg
Zásobní 3.jpg
Zásobní 2.jpg
Zásobní 1.jpg
Naposledy upravil(a) aphodius dne 12 říj 2010, 16:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 249
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Naše sbírky

Příspěvek od pája »

Krasna sbirka. Aphodiusi, jsi estet.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Dík Pájo, ale k Honzovi si nemůžu ani čuchnout...
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Aphodie,
- toto mi vysvětli - některé druhy máš v řádcích po 8 ks, jindy po 9 ks, ale i po 10 i 12 ks... - prase aby se v tom vyznalo....
Chápu to tak, že doplňuješ specimeny tak, aby se vyplnila předem určená šíře, vymezená pro druh ve "sloupci", a počet kusů je tedy dán šířkou brouka, tedy štítku...
- Takže pokud by měl nějaký Scarabaeus šířku 3 cm, a byl na štítku z pivního tácku, byli by v řádce jen dva vedle sebe - je tak ?!
:D :D :D :D :D
Šmarjááá, co tomu řeknou v Lundu !!!??

U kolegů, jenž používají bedny s "chlívky" - tzn bedna 40x30cm jest rozdělena přepážkami na 9 - 12 oddílů, podobně jako krabice na šroubky, je tento problém s dodržením vojenské divizní uniformity kavalérií druhů vyřešen....
Nicméně je to síla, když jest v chlívečcích po jediném kusu....( existuje, nebudu jmenovat..) - to pak chce velikej barák...

Takže chlapci, kdo z Vás celej život přepíchává sbírku v souvislosti s jejím rozrůstáním ? A kdo nechává sbírku rozdělenu na část veřejně přístupnou a neměnnou - úhledné bedny, a část depositní (..všecky ostatní přebytky v halabala bednách vzadu v komoře...) ????
Kupříkladu, v CNNC vládne striktní taxonomický pořádek....

:muscle :muscle :muscle :muscle :muscle
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Iljo, nemám ve všech muzejkách brouky seřazeny do 4 sloupců - někde jen do tří nebo (v případě velkých prasat) do dvou. Mám např. i krabici plnou Geotrupes mutator.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Hmm, nicméně asi patříš ke kategorii "B" - tzn necháváš stacionární část sbírky, a depositní jinde...
Já se přiznávám, že jsem už asi desetkrát rozšiřoval sbírku CNNC, takže v současnosti mám vždy na jediný podrod jednu bednu 30 x 40cm.... a to už mám opět asi 3 opět téměř plné - bojím se, že budu muset dělit ještě na další podskupiny....
Mimo sbírku mám teď pouze letošní sběr krasců z Iránu - a to v lednici...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Nene, neodděluju systematickou část od "zásobního materiálu" - viz fotky výše (vše má stejnou úpravu a i v rámci "zásobní" krabice se snažím druhy řadit dle systému).
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Nekomplikuj to , prostě buď zásobní bedny existují, nebo ne. Já žádné nemám - tzn - sbírka je komplet mého materiálu...
:muscle
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

OK, v tom případě zásobní krabice nemám.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

aphodius píše:Nene, neodděluju systematickou část od "zásobního materiálu" - viz fotky výše (vše má stejnou úpravu a i v rámci "zásobní" krabice se snažím druhy řadit dle systému).
OK - PAK SU Z TEGO YELEN.... výše píšeš, že máš zásobní krabice, niže píšeš, že nemáš rozdělen materiál....
Suma sumarum - máš rozdělenu sbírku na dvě části - což nesnášim....
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“