Jak na lokality?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Štěpán »

Ivoš M. píše:Já si psal lokality dokumentním inkoustem hezkou řádku let. Písmo je stálé a za cca 25 roků se kvalita nijak nezměnila.
Bohužel v poslední době nejsou k dostání " dámská perka ", a ani zrak už není co býval, takže posledních 5 let tisknu. :sad
Nevím, co je dámské perko (či dámské péro - to už vůbec ne). Já používám s oblibou technické rýsovací pero Rotring 0,1 mm, pak už je to jen o kvalitě papíru.
Štěpán
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od albert001 »

Z toho skládání bych měl strach, myslím, že to u laserového tisku výrazně uspíší opadávání.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Ahoj.
Chci se ještě vrátii ke psaní lokalitních lístků.Můžeš mně prosím Marione prozradit v jakém to píšeš programu? Já je píšu ve Wordu a zmenšuju to až při tisku.takové písmo , co popisuješ ani nemám a velikost pouze6.Ale i tak jsou lístky docela v pohodě.
Díky
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od karlos »

MÍLA píše:Ahoj.
Chci se ještě vrátii ke psaní lokalitních lístků.Můžeš mně prosím Marione prozradit v jakém to píšeš programu? Já je píšu ve Wordu a zmenšuju to až při tisku.takové písmo , co popisuješ ani nemám a velikost pouze6.Ale i tak jsou lístky docela v pohodě.
Díky
Tu velikost 6 stačí přepsat třeba na 3 nebo uváděnou velikost 3,5. Jde to.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od marion »

Už jsem to na forum dával, ale asi to zmizelo.
písmo- Arial Narrow 3,5 je nejužší (pak se vejde asi 20 znaků na řádek do 11 mm bez zbytečného okraje
formát-odstavec - zleva i zprava mínus 0,1, řádkování 0,8 násobek-vejdou se 4 řádky do cca 4,5 mm bez zbytečných okrajů
Pak se vejde 18 sloupců na papír A4 a štítek je zhruba 11x4,5 mm-vejde se tedy pod nejmenší nalepovací lístky-nelíbí se mi když přesahují brouka.
S tím Wordem to je divné, asi je nějaký hodně starý, protože i můj starší umožňuje písmo od 1.

Viz příklad dole
Přílohy
Lokality 2009-vzor.doc
(77 KiB) Staženo 807 x
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od bozapetr »

aa víš, marione jaká je gramáž papíru a tip papíru ? ( hladký, lesklý, křídový a pod ... )
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Starej ho nemám. Jakmile otevřu Tvou ukázku, ta se mi tam objeví, jak druh písma, tak ivelikost. Jakmile ale najedu na nový, tak je vše při starém.Skusím to přeinstalovat a uvdím.Snad si nějak poradím.
Díky
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od karlos »

Nic nepřeinstalovávej. Nalistuj si velikost písma a jakékoliv číslo v té kolonce PŘEPIŠ na velikost jakou požaduješ. Takhle lze nastavit JAKOUKOLIV velikost písma odstupňovanou po 0,5 bodech velikosti.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od bozapetr »

tohle místo
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (27.83 KiB) Zobrazeno 22943 x
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od marion »

karlos píše:Nic nepřeinstalovávej. Nalistuj si velikost písma a jakékoliv číslo v té kolonce PŘEPIŠ na velikost jakou požaduješ. Takhle lze nastavit JAKOUKOLIV velikost písma odstupňovanou po 0,5 bodech velikosti.
Vidíš to mně ani nenapadlo, že se to neví. Já tam mám pisma od 8, , ale můžu PŘEPSAT od 1.

ad Petr-koupil jsem si papír HP Proffesional Photo Paper 200, matt 200 g. Problém ale je, že mám horší tiskárnu než dříve, ta iskla vpohodě na cokoli, ta nová tiskne strašně slabě, proto jsem sháněl hodně hladký papír.
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Ahoj.
Tak jsem to zkusil přepsat, ale vůbec, to nešlo, stále se to vracelo do původních hodnot.Zkusil jsem to přeinstalovat a jž to fachčí ,takže DÍKY CHLAPI.
AKORÁT TAM NEMOHU STÁLE DOSTAT TO VAŠE PÍSMO, STÁLE TAM MÁM TIMES NEW ROMAN. JENŽE JÁ MÁM ÚPLNĚ JINEJ PROGRAM, MÁM OPEN OFFICE APACHE 4.0.1., TAK V TOM BYL TEN ZAKOPANEJ PES.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od míra »

No jo, já jsem taky u mnohejch návodů psal ručně do rubriky řeči "ČESKY" a vono to stejně mluvilo jen šanghajsky.¨
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Ahoj.
Nechci otvírat nové téma, proto sem.Potřeboval bych poradit ,jak se správně označují jedinci vychovaní z larvy , z kuky, či prepupy.Píše se na lokalitní lístek datum nálezu dřeva nebo vylíhnutí imaga ?
Díky.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od karlos »

Přístup k popisování lokaliťáků s dochovanými jedinci je různý. Já osobně píši vždy jen datum nálezu larvy (imaga, kukly, praepupy atd.) v terénu. Stejně tak i u exeplářů ex ovo (tzv. "otočených") píši jen termín nálezu chovných imag(larev, kukel atd.) v terénu. Ve všech případech to podle mě dokumentuje výskyt toho určitého druhu na té určité lokalitě v tu určitou dobu a má to tedy určitou faunistickou hodnotu. K tomu samozřejmě připisuji v jaké formě jsem ten druh nalezl - ex l., ex p. atd. Eventuelně lze dopsat datum zamordování vylíhlých imag - to je však podle mě naprosto zbytečné protože podmínky domácího chovu nejsou NIKDY stejné a takové datum bez vysvětlivek je podle mě naprosto bezcenné. A moc doplňujících dat se prostě na jeden štítek nevejde.
Psát na lokaliťák pouze datum (bez dalšího vysvětlení a dat) vylíhnutí doma dochovaných z larev ( ex ovo atd.) imag je podle mě naprostá pitomost bez jakékoliv faunistické hodnoty(viz výše podmínky domácího chovu) a takový lokaliťák má stejnou hodnotu jako slavný Winklerův: na trávě, daroval učitel Procházka.
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Takže, když přinesu z lesa dřevo , ze kterého nevím, co vyleze ,tak mám vše co vyleze označit např. ex.l plus datum nálezu toho dřeva?
Díky
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od broukovec »

Už se tu o tom dost polemizovalo, někdo píše kdy to našel, jiný kdy to vylezlo, třetí píše oba údaje... názory se různí, tak si vyber
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Tak já si tedy vyberu.
Děkuji. :yes
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Cassida »

Přesně jak napsal Karlos. Snad s jedinou výjimkou - u "otáčených brouků" je dle mého bezpodmínečně nutné na toto upozornit. Uvedu příklad proč. Někdo dotáhne z Afriky párek zlatohlávků, který se mu daří "točit" roky. "Vytočí" :D stovky kusů. A zápletku trochu (možná reálně, ale možná i nereálně) přikrášlím - druh mezi tím na původní lokalitě (nebo úplně) vyhyne. Jakou vědeckou hodnotu budou mít pak "točení brouci" bez údaje, že jsou točení? Akorát matoucí a zcela nevědeckou. V podstatě mystifikační.

A k Mílově dotazu - záleží, jaké údaje o nálezu znáš. Správně by to mělo být pouze tak, že napíšeš jen to, co jistě víš. Přinesl si jen dřevo (nějaký dub) a nevíš, jestli je tam larva, nebo už kukla? Napiš jen "ex Quercus sp." a datum nálezu toho dřeva. Přinesl si dubové dřevo s larvou = larvu si viděl (a víš, že tam jiná larva nebyla) a brouk se vylíhnul? Napiš ex larva, ex Quercus sp. a datum nálezu dřeva s larvou. Vytesal si směs larev, prepup a kukel třeba Saperdy octopunctaty v lípě a nechce se Ti vše rozepisovat? Napiš ex larva/prepupa/pupa ex Tilia sp. + datum vytesání vývoj. stadií,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
MÍLA
Příspěvky: 198
Registrován: 02 pro 2013, 15:46
Bydliště: ČESKÁ TŘEBOVÁ

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od MÍLA »

Tak teď už mi to je vcelku jasné.Je lepší uvádět datum nálezu dřeva,protože na jaře už tam ten biotop nemusí být,to je přece logické.Krásně jsi mi to vysvětlil.
Díky Cassido. :clap
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Michal »

Nedělej si s datem vrásky. Když napíšeš prostě ex.l. 2014. Další data jsou prostě mimo mísu a nikomu nic neřeknou. Na dřevo můžu jakýkoliv měsíc a imago mi v domácích podmínkách může vylézt také kdykoliv.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“