preparace brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Robinson13

preparace brouků

Příspěvek od Robinson13 »

Nabízím preparaci brouků. Budu v 14.5. v Pardubicích. Můžu nafotit sbírku jako ukázku. Preferuji osobní kontakt ale je možno i po telefonu. Pište na SZ. Děkuji
bozapetr
Příspěvky: 1406
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: preparace brouků

Příspěvek od bozapetr »

nechci zakladat nove vlakno a nechci ,,plevelit,, vlakno o foceni. velmi lituju, ze neumim psat trefne, vecne a erudovane. ovsem nedalo mi to a musim se ozvat k prispevku kolegy Acmaeodera, ktery byl ve vlakne o foceni 12.kvetna vecer ( kolega Robinson13 snad promine )
jedna se o preparaci. ano. kdyz nabidnu preparaci hmyzu ( ted to NENI NIC k kolegovi Robinson 13 !! ) , tak jako zadavatel - coz byl kolega Acmaeodera - ocekava 100 kvalitu za penize a podminek, ktere nabidne. sam jsem dvakrat zkousel preparovat pro nekoho brouky. jednou to byl pred mnoha lety kolega, co jezdil na madagaskar. materialu bylo dost, brouci vsech skupin a uzasni. horsi to bylo s kvalitou smrceni, ale dalo se to. pak jsem ale zjistil, ze mi to mimo privydelku nic nedava. no a pak jeste jednou a to prave u tebe (nepatril jsem mezi tech pet kolegu snad ). propozice byly jasne. material, ktery jsem dostal na preparaci ovsem byl tvrdy, cvičící, kolikrat polamany. piplal jsem se se i 20 min s jednim broukem a i pro mne kvalita nebyla kolikrat to, co bych chtel prezentovat jako svou praci... po treti zakazce jsem ukoncil preparaci. coz mi pripomina, ze mi jeste dluzis nejake penize. tu papirovou krabici si klidne ponechej ...
vidim preparaci kolegu. hodne lidem determinuji brouky. to nase broukareni je prece o radosti z broukareni a vseho, co k tomu patri. jestli tobe vyhovuje preparace špičková, delej ji tak. kolegu, co preparuji špičkove je opravdu hodne. ale nemaji proc se zabyvat preparaci jako privydelkem. a ti, co preparuji huř !? tech si vazim stejne. protoze najdou, zpreparuji, olokalizuji a je doklad. treba i pro tebe, ktery pak potrebujes material ke svemu badani...
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: preparace brouků

Příspěvek od Acmaeodera »

Vyštengroval jsi mě Petře k odpovědi, tedy:
Ano, patříš k těm, co si jen myslí, že umí preparovat... I způsob uskladnění, desinfekce, a nakládání s materiálem pro preparaci je součást (automatická a očekávaná) preparace.
Co se týče Tebe a preparace pro mě (zkušební) - polovina materiálu průměrný stav, polovina (celé Turecko) zničený materiál vyschnutím.
Vše vrácené jsem po Tvém ročním zapůjčení pro preparaci musel vyhodit.
Naštěstí to byl materiál, který mám ve sbírce již zastoupen. Vrátil jsi mi ho tehdy s tím, že nemáš čas - zmínil jsi jisté rodinné problémy atd.-nebudu upřesňovat...
Materiál jsem Ti předával vláčný (lovec byl Waltr Grosser, já materiál kontroluji a ukládám ve vláčném stavu do lednice). To, že byl materiál po roce totálně vyschlý a zničený, poukazuje na fakt, že byl Tebou špatně skladován... Navíc velmi dlouhou dobu (asi mimo lednici)...
Materiál od lovců ze zajímavých zemí léta kupuji za nemalé peníze, takže mi vznikla škoda, kterou jsem, vzhledem k tomu, co jsi mi řekl, nechtěl řešit.
Je to prostě zkušenost...Ve svém příspěvku zmiňuješ, že jsi k preparaci cizího materiálu čichl jen dvakrát... a že Ti to krom přivýdělku nic nedává...Proč jsi to tedy chtěl dělat ? Většina kolegů stíhá při rodině a běžném životním cirkuse (kór dnes..) sotva svoje broučky, natož cizí materiál....

Ostatní preparátoři, či spíše kolegové, kteří si chtěli vydělat preparací, pojali preparaci tak, že jsem nevěděl, zda je to špatný vtip či zda nejsou psychicky nemocní... ta realita byla opravdu zdrcující...u Tebe to přičítám nedostatku času atd. Ostatní však inzerují služby, které absolutně neumí provádět...
Několik "preparátorů" ani netušilo, že potřebují nějaké nářadí či mikroskop.... byli i tací, co to po vysvětlení ihned vzdali...
Díky náhodě jsem tehdy uzavřel ústní dohodu s Ivošem Těťálem, který vždy preparoval včas, kvalitně a za ta léta nebyl žádný problém...
Ani dnes ve sbírce nejsem schopen odlišit Těťálovy preparované kusy od mých...
Naposledy upravil(a) Acmaeodera dne 14 kvě 2023, 22:10, celkem upraveno 1 x.
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

bozapetr píše: 14 kvě 2023, 09:16...kolegu[ů], co preparuji[í] špičkove[ě] je opravdu hodne[ě]...
To bych neřekl - v ČR jich znám jen několik málo. Většina sběratelů preparuje žalostně, což se týká zejména těch, co si o sobě myslí, že preparují dobře, a ještě žalostněji svůj materiál labelují, jak napsal Ilja ve vlákně o focení hmyzu. Mnohdy je to pak téměř zbytečně usmrcený hmyz. Jedním z hlavních problémů je často nesprávné smrcení (používání papíru místo pilin, nedostatečně savých pilin nebo pilin z jehličnanů obsahujících pryskyřice a terpentýn, nedostatek zkušeností se "zaběhnutím" etylacetátové smrtičky vhozením dostatečného množství "vlhkých" hmyzáků jako jsou sarančata, kobylky a velké ploštice před prvním použitím, neschopnost odměřit ideální množství smrtidla na objem smrtičky atd.) a neschopnost usmrcený materiál správně uchovávat. Udržet materiál v perfektně vláčném stavu vyžaduje ledničku a zkušenosti, takže pokud preparátor od zadavatele obdrží dokonale vláčný materiál a neví, že když jej nechá rok mimo lednici, dojde k jeho nenávratnému zničení, pak je něco špatně na straně preparátora.
bozapetr
Příspěvky: 1406
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: preparace brouků

Příspěvek od bozapetr »

ad Acmaeodera - diky za odpoved. budiz mi to do budoucna poucenim ...
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: preparace brouků

Příspěvek od Radomír »

aphodius píše: 14 kvě 2023, 21:42 Udržet materiál v perfektně vláčném stavu vyžaduje ledničku a zkušenosti, takže pokud preparátor od zadavatele obdrží dokonale vláčný materiál a neví, že když jej nechá rok mimo lednici, dojde k jeho nenávratnému zničení, pak je něco špatně na straně preparátora.
To je blbost. Pro jednoho sběratele (kromě jiných) jsem vypreparoval přes 85 tisíc kusů, vždy dodané suché v Petričkách. U balíčkovaných to ani jinak nejde. A vždy byla spokojenost. Jestli vy nejste příliš nároční estéti a perfekcionalisté! Na druhé straně i z mrazáku mohou být brouci cvičící. Pokud je materiál dobře smrcený, je i dobře preparovatelný, nech je v jakémkoliv stavu. V prvé krabici jsou původně suché, v druhé z mrazáku.
P3070643 o n.jpg
Přílohy
P9150199 n.jpg
Naposledy upravil(a) Radomír dne 15 kvě 2023, 06:01, celkem upraveno 1 x.
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: preparace brouků

Příspěvek od marion »

na broucích potřebuju jen pár věcí
-aby byly určitelní
-nezabírali moc místa
-skladovanim se nepoškodili
Vše je buď vysoká estetická (např.Aphodius,Acmaeodera) nebo "filatelie" (co jiného to je, když mám někomu určovat a nesmím-přepreparovat, vykuchat, rozvlhčit,dát na jiný štítek
.... to už není ta pravá entomologie, ale záliba shromažďovat. ALE NIKOHO NEODSUZUJI POKUD TO NĚKOHO BAVÍ.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: preparace brouků

Příspěvek od Hali+ »

Velkou část zvířat, kterou dostávám k determinaci stejně musím kuchnout, takže precizní preparace mě k determinaci tak úplně nepomáhá. To je prostě holá skutečnost...
Určím co jde tak jak je to dodané a zbytek většinou kuchnu a nalepím na bok, aby to šlo jednoduše určit. Po determinaci si opíšu data a předělávaný materiál vracím "zpreparovaný k determinaci", tj. na bok. Jasně že se snažím kuchat co nejméně, čas jsou přece peníze. :chuckle A co se mé preparace týče, je určitě žalostná, přiznávám bez mučení. :nod Rukama mi prošly tisíce brouků a fakt nemám čas na to si s nimi hrát. Zajímají mě data. Brouka zpreparuju jen natolik, aby byla jeho příští revize co možná nejjednodušší a zároveň aby nehrozilo poškození brouka (takže určitě ne žádné trojůhelníkovité štítky a podobné blbosti). Kdo má hafo času, musí si mnou determinovaného brouka už potom přepreparovat sám, jak je mu libo. Ale s vědomím, že pro případnou revizi ho bude potřeba znovu přepreparovávat (což mi přijde jako plýtvání časem budoucích profesionálů, ale je to věc vlastníka zvířete).
Takže závěr - naprostý souhlas s Marionem. Ano, na vzornou preparaci se také moc rád podívám, potěší to oko. :inlove Ale ve své sbírce na to nemám čas, tam je vše připraveno jako srovnávačka, takže upřednostňuji praktičnost nad estetikou...
Jasně, většina z Vás teď může namítnout, že dělám převážně skupiny, které mají spoustu podstatných znaků vespod a že to je tedy trochu jiný případ...
Mimochodem, moc rád bych poznal člověka, který by uměl bez jakéhokoli poškození správně kuchnout a pak dokonale zpracovat brouky čeledi Clambidae. To je podle mě spíš v teoretické rovině science fiction.. :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

Radomír píše: 15 kvě 2023, 05:32To je blbost. Pro jednoho sběratele (kromě jiných) jsem vypreparoval přes 85 tisíc kusů, vždy dodané suché v Petričkách.
To se ale bavíš o úplně jiném typu uskladnění - pokud vláčné brouky do měsíce od usmrcení zcela vysuším a nasáčkuju nebo dám do petriček, samozřejmě se jim nic nestane. Pokud je ale mám v octanové smrtičce a nechám z ní rok v teple pomalu vyprchávat octan a jeho zbytky měnit na ocet, po roce jsou vazovitá spojení jednotlivých tělních segmentů rozrušená a materiál buď zkřehne nebo se vlivem rozkladných produktů etylacetátu (kyseliny octové a etanolu) stanou gumovými - toť nejen moje zkušenost.

Radomír píše: 15 kvě 2023, 05:32Jestli vy nejste příliš nároční estéti a perfekcionalisté!
To je o mně všeobecně známo.


Ad Marion a Haliplus: Samozřejmě vědecká účelovost je vždy nadřazena estetickému dojmu, o tom žádná. Hali navíc (jak sám poznamenal) sbírá brouky, u nichž jde estetika stranou úplně a nemělo by ani smysl se o ni nějak výrazněji snažit. Já sbíral převážně evropské listorožce (nyní, jak víte, již sbírku nemám, ale možná si nějakou menší ještě z nostalgie pořídím), u kterých neexistoval žádný vědecký důvod k preparaci, která by nebyla esteticky dokonalá, takže jsem se vždy snažil, aby ta moje taková byla. Ale jak jsem napsal výše: každého věc, jak si preparuje. Pokud na to někdo nemá čas, pak chápu, že se s tím asi moc mazat nebude. Nejdůležitější je užitná vědecká hodnota každého exempláře (jednou z hlavních věcí je, aby byl opatřen kvalitně zpracovanou lokalizací, popř. dalšími etiketami s doplňujícími údaji, např. s nálezovými okolnostmi, jmény účastníků společné expedice atd.).
míra
Příspěvky: 2043
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: preparace brouků

Příspěvek od míra »

Vědecká učelovost je vždy nadřízena estetickému dojmu? Co to je za blbost?
V mnoha pohledech.
Za svůj život jsem registroval a ve sbírce měl hodně druhů preparací. Snad jedinou zcela negativní preparaci měly jedinci opravdu starého puvodu, kde se brouk preparoval tak jak běžel. Kromě nulové estetické hodnoty měl značnou negaci, že dnes jsou všechny takto staré kusy strašně polámány.
I dnes brouky i motýli sbírá 99% amaterů, kteří prostě preferují určitou estetickou hodnotu.
A pokud se týče lidí, kteří se entomologií živí, nebo jsou prostě hodně dobří a je jejich "vyšším" zájmem, i když jsou profesí doktoři, dělníci, či presidenti?
není to o tom, že by jim stačilo, jak se píše mít druh v jakémstakéms stavu umožnujícím determinaci.
je to o tom, že prostě na to lepší provedení není čas.. není čas.
I proto jsou sbírky velkých odborníků někdy obrovským mišmašem, nad kterým si laický amatér filatelista posteskne ješiši kriste

Ale závěrem sdělím. Lidé jsou ruzní, takoví makoví. Entomologové v česku mají své pohledy na preparaci. Dle mého je střední evropa takovou školou vysoké dívčí. Prostě jsou v pruměru češi velmi dobří. pracovníci, vědci, lidé.
Pokud srovnáte ve zpusobech preparace brouků a vezmete čecha a američana, tak kdo zná americké preparace, tak se jen usměje. To je nebe a dudy.
Nicméně třeba ve filatelii to je naprosto obráceně. Pro američana je známka hodnotou čím preciznější, přesnější, tím větší hodnotou.
češi naopak hledají extremně ruzné nedokonalosti a vady a jejich pojetí této skupiny sbrětatelství je zcela odlišné.
A co Japonci? A další. je to prostě velmi ruzné a velmi hruznéé...

Nicméně vlákno mělo hlavní tema nabídky preparaci brouků. Já jsem nikdy preparaci nenabízel, protože jsem matlal a nikdy mi preparovat nešlo.
Na druhou stranu jsem také nikdy nedával své sběry k preparaci někomu jinému.
Lidově řečeno mě to přišlo prdlé. Pokud si něco chytím, tak si to také chci zpreparovat, koukat se na to, kochat se. Při preparaci vím, kde jsem to chytil.
Ale chápu, že u prodejců je to standartní. Jedou nachytají, nechají si vypreparovat a prodají se ziskem. To je běžný mechanismus byznysu.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

Míro, doporučuju přečíst si krásnou knížku "Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku", kde autor J. R. Winkler nádherně popisuje, že i když je někdo jen amatérským sběratelem a věnuje se tomu pouze jako svému koníčku (třeba kvůli estetickému dojmu ze sbírky), už tím, že zakládá sbírku, na sebe bere jistou odpovědnost vůči vědě a měl by dodržovat zásady pro správné budování a zachování sbírky pro budoucí generace, což zahrnuje např. správnou preparaci, labelaci, uchovávání, ošetřování proti škůdcům atd., protože i když to majitel sbírky třeba nikdy neměl v úmyslu, může jeho sbírka, je-li správně budována a ošetřována, někdy v budoucnu posloužit vědě, dostane-li se do rukou některého z odborníků (např. poté, co svého koníčka sběratel z jakéhokoli důvodu pověsí na hřebík, nebo po jeho smrti – vždyť spousta amatérských sbírek nakonec končí v depozitářích entomologických oddělení muzeí a vědeckých institutů). Nikdo samozřejmě nemůže nikoho nutit to tak dělat, je ale dobré vštěpovat začínajícím sběratelům tento smysl pro zodpovědnost a tím povýšit pouhý koníček na něco víc: zanechání odkazu pro budoucí generace výzkumníků. Bohužel, mnoho sbírek nakonec končí v propadlišti dějin sežráno rušníky nebo v popelnici.
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1374
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: preparace brouků

Příspěvek od OndraK »

Aphodie, ten tvůj slovní patvar "labelace" je vskutku otřesný.
Promarněný publikační talent, co si jen tak píše pro radost.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Salpingidae (W), dřeváci a houbáci, Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

OndraK píše: 16 kvě 2023, 18:09Aphodie, ten tvůj slovní patvar "labelace" je vskutku otřesný.
To je věc názoru, mně se docela líbí. Mimochodem, naučil mě ho kolega. Vždy, když vznikají novotvary, bývají přijímány částí lidí negativně. Je to z anglického 'labelling' = označování použitím popisného štítku. V češtině bychom asi řekli něco jako 'oštítkování' nebo opisně 'opatření štítky', což tedy mému uchu zní mnohem hůř než labelace. Třeba se to slovo nakonec ujme a zaužívá.
Láďa
Příspěvky: 189
Registrován: 04 bře 2013, 15:19

Re: preparace brouků

Příspěvek od Láďa »

Já brouky normálně etiketuji,
Láďa
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

I tak se dá. :D
míra
Příspěvky: 2043
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: preparace brouků

Příspěvek od míra »

Aphodie, děkuji za přednášku, winklera jsem četl asi před 50 lety.
Nadřazovat vědeckou účelnost nad estetický dojem je skoro jako hovořit o nadřazenosti plození dětí nad sexem. A jako člověk již jednou pobývající v dormitáři víš, že to bylo tvrdé pojetí církve po dlouhá, dlouhá staletí. A dlouhá staletí obyčejnými lidmi, či lépe řečeno všemi lidmi včetně papežů porušováno.
Nicméně jen zopakuji estetické pojetí je jedna věc a způsoby preparace s ohledem na potřeby determinačních pohledů druhá věc. I lidé bez "vědecké potřeby" preparují někdy příšerně, stejně jako je příšerná jejich sbírka. A odborníci na "skoro neviditelné taxony" preparují, třeba i nevědomky tak užasně, že člověk nechápe, jak to dokážou.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: preparace brouků

Příspěvek od Radomír »

Acmaeodera píše: 14 kvě 2023, 21:26 ... ukládám ve vláčném stavu do lednice...
Ne do mrazáku?
aphodius píše: 15 kvě 2023, 17:45 ... špatně skladován... Navíc velmi dlouhou dobu (asi mimo lednici)...
... Pokud je ale mám v octanové smrtičce ...
Nepochopil jsem dobře, proč dlouhodobě skladuješ materiál v octanových parách v lednici. Přece, když sběratelé – světoběžníci mezi sebou mění určité skupimy hmyzu, jsou vytříděné a sáčkované - tedy odvětrané od par octanu. A potom zamrazené.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

Radomír píše: 17 kvě 2023, 05:11Nepochopil jsem dobře, proč dlouhodobě skladuješ materiál v octanových parách v lednici. Přece, když sběratelé – světoběžníci mezi sebou mění určité skupimy hmyzu, jsou vytříděné a sáčkované - tedy odvětrané od par octanu. A potom zamrazené.
V mém případě se jednalo o smrtičky s materiálem, který jsem průběžně preparoval (v lednici jsem kromě brouků nic jiného nemíval) - tedy jsem ho potřeboval mít stále k dispozici pro okamžité zpracování (bez nutnosti jej rozvlhčovat). Smrtičky jsem měl vždy perfektně popsány i s uvedením, které druhy v nich jsou, takže pokud bych z toho materiálu potřeboval někomu něco dát, vyndal jsem potřebný materiál, dal ho do malé epruvety vláčný a předal. Nebo se to dalo kdykoli zasáčkovat nasucho, vyžadovala-li to situace.
A co se týče výměn, většinou jsem měnil preparovaný a labelovaný (nebo etiketovaný, chce-li OndraK) materiál - jen velmi nerad jsem někomu dával své vlastní nepreparované sběry.
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: preparace brouků

Příspěvek od marion »

OndraK píše: 16 kvě 2023, 18:09 Aphodie, ten tvůj slovní patvar "labelace" je vskutku otřesný.
a co třeba "Česko", to je lepší labelovat :angry
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3396
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: preparace brouků

Příspěvek od aphodius »

marion píše: 17 kvě 2023, 18:41a co třeba "Česko", to je lepší labelovat :angry
Bravo, Marione! :clap Patvar "Česko" nebo jeho anglický ekvivalent "Czechia" jsem neakceptoval ani já - a to jsem vytváření novotvarů nakloněn. Stále používám Česká republika a Slovensko, stejně tak i v angličtině: Czech Republic and Slovakia.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“