Co na lokalizační štítek

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
davidjunior07
Příspěvky: 5
Registrován: 18 črc 2022, 11:49

Co na lokalizační štítek

Příspěvek od davidjunior07 »

Dobrý den, rád bych se zeptal co všechno dát na lokalizační štítek? Děkuji všem
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od Hali+ »

V dnešní době je podle mě zásadní uvést co možná nejpřesnější GPS souřadnici (zjistím z ní i zpětně stát, provincii, nejbližší obec, nadmořskou výšku a za pomocí historických leteckých snímků lze občas dohledat i jaký tam tehdy byl zhruba biotop). Když děláš transekt a přesouváš se na větší vzdálenosti, lze uvést i dvě GPS souřadnice (start a cíl).

Obvykle se tedy pro zjednodušení následné práce uvádí:
1) stát
2) nejbližší obec
3) datum
4) sběratel
To je asi ono naprosté minimum, aby měla lokalizace vůbec smysl. Jenže jak sám asi později oceníš, důležitá je i informace o GPS a o způsobu lovu (prosev, na UV, smyk) či detailnější informace o bionomii (např. step, borový les, vinohrad, břeh řeky apod.), faunistický čtverec...
No a pokud se věnuješ nějakému speciálnímu hmyzu, dáš si tam i informace o tom, nad čím třeba bádáš. Třeba na jaké konkrétní rostlině či houbě jsi zvíře nalezl, jaká byla teplota, jestli to bylo před bouřkou atd. Ale to už je čistě jen na Tvých představách a potřebách vzhledem k nějakému bádání apod.

Jako příklad zvětšenina(!) viz níže (jinak je to psané velikostí 4 písmo Arial Narrow):
zvětšenina.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od Cassida »

K Halimu v podstatě není co dodat. Akorát si dovolím jednu osobní preferenci, kterou doporučuji každému. Místo celého názvu státu stačí jeho mezinárodní zkratka dle normy ISO 3166-1 (https://cs.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1). To pak dávám úplně vlevo nahoru a vpravo nahoře je datum. Ušetřím tím jeden řádek.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4505
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od Hali+ »

To jsem vlastně ještě zapomenul napsat - každý si štítek upravuje a uspořádává tak jak je zvyklý. Co mu prostě z nějakého důvodu přijde praktické. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od marion »

Drobná poznámka, ti před námi si taky mysleli jak je to jasné a teď pátráme co ty zkratky nebo názvy znamenají. Zásadně jsem proti zkratkám, zvláště u upřesnění lokality. Používám jen u nás CZ , to jsem přidal poté, co jsem usoudil, že nemusí být jasné kde je "Moravia" nebo z latiny mer-occ-or-occ, nebo světové strany. U zahraničních lokalit, se snažím být co nejpřesnější a raději píši údajů více.

K tomu ISO, za sto let možná nikdo nebude o žádném ISO vědět, nicméně jsem kouknul na odkaz od Cassidy a zjistil jsem, že vlastně místo Česká republika mohu psát 203 (viz ISO 3166-1 numeric je trojciferný systém, který je shodný se systémem definovaným Statistickým oddělením OSN¨, taky je zajímavá věta "ISO 3166-1 není jediným standardem pro kódy států"). Takže v rámci "úspory" napíšu na lokalitu "203 dle Iso 3166-1 numeric" nebo "CZE dle ISO 3166-1 alfa 3" nebo "CZ" dle ISO 3166-1 alfa 2" ? Kde je úspora, protože pokud neupřesním že to je dle ISO a dle kterého tak to nikdo nepozná.

Vzhledem k tomu, že se pohybujeme a stýkáme hlavně v rámci bývalé ČSR, tak to tady trochu odbývám a spoléhám na faunistické čtverce (ale ty třeba Američanovi asi nic neřeknou), zahraničí se snažím lépe stát-bližší určení oblasti (nejlépe dle aktuálního správního členění)-největší dohledatelná obec a pak lokalita. Výhodou třeba je že v Portugalsku a Španělsku, kde se pohybuju nejvíce, se skoro vše nějak jmenuje naopak třeba v Řecku-Kréta mám lokalitu dle vzdálenosti od obce nebo dle nadmořské výšky a vždy souřadnice (to je kapitola sama pro sebe). Stále se to vyvíjí, poslední má verze je taková, že pokud je to trasa, píšu souřadnice středu trasy (uznávám, že lépe je začátek a konec-i to jsem použil-to jsou například smyky nebo odvalování kamenů, ale když sbírám na jednom konkrétním definovaném místě, pak jsou to souřadnice místa

Poslední teze VŽDY LZE NA LOKALITU NĚCO NAPSAT A VŽDY TAM BUDE NĚCO CHYBĚT.
Přílohy
Příklady lokalitních lístků.doc
(33 KiB) Staženo 190 x
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od Cassida »

Ad Marion - jasně, chápu. Ovšem (a to jsem nenapsal), na ten lístek samozřejmě dávám i GPS. A určitě bych se nebál toho, že GPS někdy někdo nerozluští. Za druhé, pokud štítek obsahuje jméno obce + zároveň zkratku státu dle ISO, opět se nebojím, že by se nezjistilo, ze které je to země! To je prakticky vyloučeno (i po 1000 letech). Navíc pokud je obec "nejasná" (např. hrozí záměna s jinou obcí stejného místa), tak to opět nějak specifikuji. Je to prostě o vhodné skladbě informací na štítku. Takže v mém případě má dvojpísmenné označení země svůj význam (šetření místa) a zároveň nedojde k podstatnému zhoršení identifikace místa nálezu pro budoucnost,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od marion »

nechci moc diskutovat, ale ono mizí a vznikají státy nemluvě o zkratkách, ale na souřadnicích se shodneme, určitě lepší dát souřadnice než neznámou špatně přepsanou lokalitu, speciálně přepisy z arabštiny jsou docela různé.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1082
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od DejF »

Proč je tady znovu téměř shodné téma? Vždyť se to tady řešilo včera i s příklady...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Co na lokalizační štítek

Příspěvek od Cassida »

DejF píše: 01 úno 2023, 22:48 Proč je tady znovu téměř shodné téma? Vždyť se to tady řešilo včera i s příklady...
Z úplně prostého důvodu. Tazatel nehledal a založil téma nové! To tak bývá často,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“