systém lokalit

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Robinson13

systém lokalit

Příspěvek od Robinson13 »

Zdravím chtěl jsem se zeptat jestli tady nemáte někdo excel soubor na lokalizování materiálu? dík za odpověď
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: systém lokalit

Příspěvek od marion »

údaje by měly být co nejpřesnější,koukni třeba sem viewtopic.php?p=126777&hilit=seznam+obc%C3%AD#p126777

ale zase to záleží na tobě jak chceš být přesný a na místě kde sbíráš, třeba v horách píšu jednotlivé útvary. Za mně vždy chci aby byla uvedena nějaká obec dohledatelná na běžně dostupných mapách, chce to řešit exkurzi od exkurze a taky od skupin brouků, za mně považuji přidat biotop a způsob sběru. např. pokud chytám v jeskyni jsou důležité jeji souřadnice, pokud ale chytám např. ve výkalech, pak je podtstanější uvézt že jsem sbíral ve výkalech než přesné místo, protože to není podstatné, brouk je vázán na výkaly a ne na místo atd.....

Z těchto důvodů asi neexistuje nějaký exelácký souboru, protože je to individuální, dnes jsou mapy dostupné na internetu tak není problém, kdysi byl vytvořen seznam obcí, tuším Míka P a spol ?, ale záleží na tvé rozvaze. Já vždy tvořím lokaliťáky po zralé úvaze ve wordu, s tím, že třeba v zahraničí si připravím po návratu seznam navštívených lokalit
viz příloha
Naposledy upravil(a) marion dne 01 úno 2023, 06:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1082
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: systém lokalit

Příspěvek od DejF »

Dřív bylo na štítku Afrika a bylo vymalováno... a z toho byla ještě půlka brouků z Jižní Ameriky :D. Nebo Indes Orientales, což byla Asie od Indie až po Papuu. A taky se s tím musí pracovat :mrk.

Na lokaliťáky je mnohem lepší Word než Excel, tam se tabulka mnohem lépe formátuje. Ve své podstatě, dnes stačí souřadnice, datum, kdo to sbíral a způsob sběru (+ biotop, druh kytky, stromu, atd.). Vše ostatní je fajn, ale kdo chce (potřebuje), tak si to dohledá. Čímž nechci nabádat k tomu, aby tam nebyl stát a město... je to nějaká štábní kultura a dobré pro rychlou orientaci. Ale je to také ošidné: u nás (v Evropě) asi ne, ale Afrika, Arábie, Irán, JV Asie... na každé mapě jsou místopisné názvy napsané jinak, a když si tam vyfotíte ceduli, tak je to také úplně jinak. Navíc už by tam mělo být nějaké větší blízké město, protože jako je u nás mnoho obcí Lhota, tak jinde jsou zase jiné... a když pak je na lokaliťáku napsáno "Kunda", tak nevím, jestli je to vesnice v Africe, a případně kde (je to celkem běžný název pro vesnice v několika afrických státech, byl to mimo jiné i kmen), město v Estonsku, jméno sběratele (ženské jméno v Thajsku)... nebo to bylo sbíráno na Hradčanech :rock... takže zlaté souřadnice.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Hadesia
Příspěvky: 135
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: systém lokalit

Příspěvek od Hadesia »

Musím sa čestne priznať, občas by som nerád z ruky dával exempláre kde sú presné gps koordináty pretože nemám záujem sa zúčastniť súťaže o zlatú mrežu. Koordináty na osobitný štítok.
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: systém lokalit

Příspěvek od marion »

Hadesia píše: 01 úno 2023, 00:47 Musím sa čestne priznať, občas by som nerád z ruky dával exempláre kde sú presné gps koordináty pretože nemám záujem sa zúčastniť súťaže o zlatú mrežu. Koordináty na osobitný štítok.
Vidíš, zase jsem se začal chovat "normálně" ve snaze pomoci a přestal být ve střehu. Přestože mé návštěvy u příkladů lokalitních štítků, které jsem presentoval, byly podložené řádnými povoleními, pro jistotu odstraňuji přílohu.
ad DejF - máš pravdu, jen jeden problém, pokud občas někomu něco určuju, tak představa, že bych musel hledat kde sbíral podle koordinát bych asi nedal. To bych nepoznal ani světadíl nemluvě o státu či obci :P Pravdou je, že důležité a návodné jsou okolnosti sběru, biotop ev rostlina na čem se sbíralo, není to "determinační" údaj, ale návodný.

Ještě k těm souřadnicím, byla tady diskuse na jiném vlákně-teď nenajdu-jak je psát, jen ve zkratce, za důležité považuji určení místa, aby je kdokoli dohledal, takže když jdu tatranskou dolinou která má třeba 5 km tak dá zhruba souřadnice středu doliny a ostatní je dohledatelné podle nadmořské výšky či biotopu, pokud jde však o definované místo -např sedlo, vrchol, vodní plocha...- pak dám souřadnice konkretního místa, protože technicky nelze přiřadit jednoznačnou souřadnici konkrétnímu exempláři bez nutnosti sbírat do několika desítek smrtiček.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1082
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: systém lokalit

Příspěvek od DejF »

marion píše: 01 úno 2023, 06:49 ... představa, že bych musel hledat kde sbíral podle koordinát bych asi nedal. To bych nepoznal ani světadíl nemluvě o státu či obci :P Pravdou je, že důležité a návodné jsou okolnosti sběru, biotop ev rostlina na čem se sbíralo, není to "determinační" údaj, ale návodný.
Jasně, to pro mě taky... proto jsem psal "ve své podstatě". Na druhou stranu (hypoteticky), je lepší údaj (pouze) s GPS koordináty, než "Indonesia" :mrk
marion píše: 01 úno 2023, 06:49 Ještě k těm souřadnicím, byla tady diskuse na jiném vlákně-teď nenajdu-jak je psát, jen ve zkratce, za důležité považuji určení místa, aby je kdokoli dohledal, takže když jdu tatranskou dolinou která má třeba 5 km tak dá zhruba souřadnice středu doliny a ostatní je dohledatelné podle nadmořské výšky či biotopu, pokud jde však o definované místo -např sedlo, vrchol, vodní plocha...- pak dám souřadnice konkretního místa, protože technicky nelze přiřadit jednoznačnou souřadnici konkrétnímu exempláři bez nutnosti sbírat do několika desítek smrtiček.
Je to o pocitu (a zkušenostech). Jsou brouci, které chci mít fakt přesně, tam dávám třeba souřadnice konkrétního stromu. Když je postavené plátno, tak na noční sběry na plátno mám souřadnice přesně a když přes den sbírám v okolí, jen k tomu třeba dopíšu +/-2km. S dovolením malý příklad, jak to dělám já:

Tábor s plátnem:
IDN, Bali SW, Yeh Sambul
env., lowland secondary
rainforest, 150m, at light
8°22'6"S,114°48'41"E,
25.-28.I.2022, David Frank lgt.

Sběry přes den:
IDN, Bali SW, Yeh Sambul
env., lowland secondary
rainforest, ±150m
8°22'6"S,114°48'41"E,±1km
25.-28.I.2022, David Frank lgt.

Konkrétní místo:
IDN, Bali SW, Yeh Sambul
env., lowland secondary
rainforest, river bank,
8°21'56"S,114°48'52"E,170m
26.I.2022, David Frank lgt.

Je to věčný boj, jak napsat štítek, aby tam bylo co nejvíce informací a zároveň, aby nebyl moc velký... kór s přibývajícím věkem, kdy trojku písmo už fakt nepřečtu :whew
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: systém lokalit

Příspěvek od Hali+ »

DejF píše: 01 úno 2023, 09:11 ... kór s přibývajícím věkem, kdy trojku písmo už fakt nepřečtu :whew
:yes To znám, také už jsem zavedl čtyřku a i ta je dost na hraně. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: systém lokalit

Příspěvek od marion »

Samozřejmě jsme ve shodě-definované místo-koordináty, sběry+- okolí přibližně.
Já jsem měl jen dilema, že v databasi v počítači mám lokalitu definovanou souřadnicemi a lpěl jsem na tom, v poslední fázi jsem to přestal řešit a podstatný je exemplář, takže klidně mám v databasi souřadnice tatranské doliny ve středu a na konkrétním exempláři souřadnice definovaného místa, pokud třeba udělám jeden prosev něčeho specifického-třeba seník a naopak souřadnice doliny, když třeba prosívám podél cesty na 1-2 kilometrech bez specifikace biotopu-prostě jen detrit nebo tlející listí ve Fagetu

ad Robinson13, jak vidíš, stále se to vyvíjí, když jsem před cca již skoro 50 lety začínal tak koordináty nebyly vůbec dosažitelné a nejlepší mapa 1:100 000 a to ještě možná zkreslená armádou a jen pro naše území, kolega sehnal kopie starých vojenských map 1:50 000 a to bylo to nejlepší, teď si na netu najdu cokoli kdekoli

ad hali+, já jsem zůstal na písmě 3,5, ale pořídil jsme si lupu a silnější brýle :-), kdybych šel cestou zvětšování písma a údajů na štítku podle zraku tak budu mít v krabici za chvíli ta 4-10 brouků :-)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: systém lokalit

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 01 úno 2023, 09:42ad hali+, já jsem zůstal na písmě 3,5, ale pořídil jsme si lupu a silnější brýle :-), kdybych šel cestou zvětšování písma a údajů na štítku podle zraku tak budu mít v krabici za chvíli ta 4-10 brouků :-)
Nejdřív jsem na lokaliťáky používal trojku, pak 3,5 a teď jsem to všechno sjednotil na velikosti písma 4. To už pod lupou je konečně čitelné a snad u toho už zůstanu. :D
Štítky píšu ve Wordu a kvůli zhuštění textu používám písmo Arial Narrow a šíři řádků sníženou na 0,8.
vzorek.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Robinson13

Re: systém lokalit

Příspěvek od Robinson13 »

zdravím asi jsem se nevyjádřil přesně já potřebuju soubor v excelu kde budou prázdná políčka a možnost je vyplnit
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: systém lokalit

Příspěvek od Radomír »

Asi jsi, Robinsone13, neporozuměl:
DejF píše: 31 led 2023, 21:33 ...Na lokaliťáky je mnohem lepší Word než Excel, tam se tabulka mnohem lépe formátuje.
Naposledy upravil(a) Radomír dne 02 úno 2023, 12:01, celkem upraveno 1 x.
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: systém lokalit

Příspěvek od marion »

ad Radomír nerozumím čemu nerozumíš :) mám stejný problém jako dejF, píšu ve Wordu, protože se mi s ním lépe pracuje, jestli to je tím, že to tak je nebo že neumím excel nevím, v excelu si neumím naformátovat text aby měl řádkování a vzdálenost od okraje jak chci, vždy zůstane prázdné bílé místo a když tisknu vždy to tiskne různě. Navíc kolega vymyslel uspořádání na tištění determináků (asi by se dálo použít i na lokality) a tam to nejde (možná jen mně) do sloupců, ale jen do řádků. Takže když mi to jde ve Wordu, proč řešit excel. Napsat lokalitu a systémem ctrc / ctrv jich vyrobit třeba tisíc je otázka pár minut
ad robinson13 excel má tu výhodu, že asi pracuje s makry (to neumím) a ty lokality se tam odtud dají vkládat a jen doplnit datum, pokud ale chceš jen tabulku, tu ti mohu poslkytnout ve wordu písmena používám Arial narrow 3,5, okraje -0,1 a řádkování 0,8, to zvýraznění řádků vpravo mimo tisk slouží k větší vzdálenosti mezi lokalitami při stříhání a mezi sloupci po 10 lokalitách.

ještě poznámka, asi to záleží na tiskárně, ale dokument byl vyroben přesně na největší využití papíru a některé tiskárny to zcela vpravo či vlevo netisknou (nastavení tiskárny?)
Přílohy
vzor.doc
(97 KiB) Staženo 151 x
Robinson13

Re: systém lokalit

Příspěvek od Robinson13 »

děkuji tohle jsem potřeboval
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1183
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: systém lokalit

Příspěvek od J.P. »

Já používám lokalitní i determinační lístky jednotné velikosti, které jsem si také vyrobil ve Wordu. Pokud se mi všechny údaje na jeden lokalitní lístek nevejdou, přidám ještě druhý, a ten připíchnu bezprostředně pod první textem dolů (jako by to byl jeden lístek s textem z obou stran).
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: systém lokalit

Příspěvek od Cassida »

Jen pro informaci (nevím, jestli Robinson ví) - Poláci vytvořili pěkný program na tvorbu lokaliťáků. Je to i zde na fóru (nechce se mi to hledat). A na polském fóru jsou pořád aktualizace.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“