Identifikace brouka

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Ivana Davidová

Identifikace brouka

Příspěvek od Ivana Davidová »

Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 908
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od Václav Týr »

... CUCUJIDAE ... nejspíše rod Cryptolestes ...
Ivana Davidová

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od Ivana Davidová »

Ano! Muze fatalne poskodit strom svymi chodbickami?
Dekuji
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od Hali+ »

Ano, může (myšleno všechen hmyz co dělá chodbičky). Především pokud pěstujete muchovník jako stromkový tvar na kmínku. Pokud pěstujete keřový tvar, tak se při pravidelné údržbě ty staré (tmavé) tlusté větve stejně vyřezávají, aby rostlina obnovovala plození na novém dřevě.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od marion »

Není Cryptolestes predátor kůrovců ?
Ioldanach
Příspěvky: 105
Registrován: 07 bře 2016, 13:02

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od Ioldanach »

U některých druhů se uvažuje, že jsou predátoři kůrovců. Ostatní jsou škůdci obilovin. Nemyslim si, že by zrovna Cryptolestes udělal díry do muchovníku. Spíš to bude nějakej Xyleborini. Muchovník obsazuje i Scolytus rugulosus nebo Scolytus amygdali. Nejspíš bude nutné napadenou část rozebrat a podívat pod kůru nebo do dřeva. Výsledek by mně zajímal.
Buprestidae, Scolytinae - CHKO Slavkovský les
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od marion »

Vycházel jsem z biotopu, např. Cryptolestes capensis jsem chytal v přírodě v chodbách kůrovců rodu Apanarthrum, u nás je ve skladištích, nejsem ale odborník tak nevím jestli jako škůdce nebo predátor, tam jde hlavně o prostředí, takže klidně může žít podle podmínek "dvojím životem". Takhle nám Oryzephilus surinamensis jednoznačně sežral vlašské ořechy a naopak ve středomoří, je to jeden z nejhojnějších brouků v prosevech v suchých macchiích (naposledy na Krétě desítky ex.-tady by mně zajímalo jaký původní druh odtud vytlačil)
Ioldanach
Příspěvky: 105
Registrován: 07 bře 2016, 13:02

Re: Identifikace brouka

Příspěvek od Ioldanach »

Cryptolestes capensis žije v původním prostředí v chodbách kůrovců, ale v Evropě je to škůdce ve skladištích. Možná na to má vliv vlhkost...
Buprestidae, Scolytinae - CHKO Slavkovský les
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“