Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renno »

to je zase debata :O jestli ti to Iljo pomůže tak mám sbírku rozdělenou na dvě části :D
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

:-)
- hlavní negativní rys takových sbírek je, jak vím, skutečnost, že srovnávací sbírka, nebo spíše "ukázková kolekce" ( např. 12 ks od druhu ) je vždy někde nablízku a pracuje se s ní častěji...
Zatímco nabušený bedny sběrů druhů, které jsou nadpočetné někde v komoře, naskládané v "manhattanech" - s těmi se většinou nepracuje a mohou obsahovat různé neurčené nebo zamíchané druhy atd... - navíc v těch "srovnávačkách" většinou není, dík málo kusům, postihnuta kompletní druhová variabilita...
To se týká jak krasců, tak Cleridů i hovňáků - těch zéjména... - pokud někdo nedělá jen ČR + SR ....
Vrcholem úpravy sbírky určité nadčeledi by měl být stav, kdy je ve velké bedně jen jedna druhová skupina ( pro Renna: např. Trichodes leucopsideus group ),
u Danových Aphodiů si docela dovedu představit v jedné bedně jeden podrod...V takovém stavu se již se sbírkou do důchodu příliš nehýbe... :-)

PS: Samozřejmě jsem si plně vědom faktu, že ento-bedny nejsou zadara, a časté přepichávání a rozdělování či rozšiřování sbírky je docela průvan v peněžence...
Nemluvě o časové náročnosti... Jeden můj přítel z Brna - právě z finančních důvodů měl sbírku v neuspokojivém stavu, ale smysl pro taxonomii a celkový pořádek ho přiměl k tomu, že si vyrobil sbírkové krabice z krabic od modelů letadel, které dříve sbíral, a přepichal celou sbírku - je to sice kuriozní, ale nyní má sbírku ve stavu, kdy se s ní dá dobře pracovat - což potřeboval...
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Renda

Sbírka A.A.Allena

Příspěvek od Renda »

sbírka téměř kompletní Britské fauny - Coleoptera

http://www.flickr.com/photos/nhm_beetle ... 556112706/

třeba to někomu k pomůže....
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Tak jsem se asi poprvé v životě dokopal k tomu, že jsem sjednotil štítky na krabicích a již téměř celou sbírku přeštítkoval. Myslím, že výsledek není až tak špatný.
Přílohy
krabice.jpg
skrin.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1082
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od DejF »

Jo, to je pěkné... mně se krabice "nastálo" polepovat moc nechce, ale zatím jsem nikde nesehnal průhledné nalepovací záložky (nebo jak bych to nazval), ve kterých by se štítky daly měnit - stejně jako třeba na šanonech. Je fakt, že zase tak moc jsem to nesháněl, ale kdyby někdo o něčem věděl...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
burysek

Re: Naše sbírky

Příspěvek od burysek »

Určitě se něco podobného sehnat dá. A co třeba použít štítky na zavazadla ?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

DejF píše:... mně se krabice "nastálo" polepovat moc nechce........
To jsem si říkal taky, ale čím víc krabic, tak to začalo být nepřehledné.

Jinak vytištění jedné A4 barevných štítků stojí na samolepku 15,- a krabice jde od staré dokonale umýt benzínem.
Takže není problém kdykoliv potřebné štítky nechat vytisknout a vyměnit.
Počítám, že v tomhle stavu mi většina krabic tak 2-3 roky vydrží, takže v dalších úpravách štítků nevidím nějaký zásadní problém.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Radomír »

DejF píše:... zatím jsem nikde nesehnal průhledné nalepovací záložky ... ale kdyby někdo o něčem věděl...
nabídka je tu -> http://www.hmyzmagazin.sk/katalog2004.pdf
Renda

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renda »

DejF píše:Jo, to je pěkné... mně se krabice "nastálo" polepovat moc nechce, ale zatím jsem nikde nesehnal průhledné nalepovací záložky (nebo jak bych to nazval), ve kterých by se štítky daly měnit - stejně jako třeba na šanonech. Je fakt, že zase tak moc jsem to nesháněl, ale kdyby někdo o něčem věděl...
plastové průhledné samolepící jsem sehnal ve větším papírnictví..poptej se v okolí určitě je seženeš
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Vašek píše:Tak jsem se asi poprvé v životě dokopal k tomu, že jsem sjednotil štítky na krabicích a již téměř celou sbírku přeštítkoval. Myslím, že výsledek není až tak špatný.

Že jsem si ty barevný etikety na krabice nenechal patentovat :chuckle
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Ještě foto uspořádání vnitřku krabice. Takhle to vypadá (myslím místo) po přerovnání obsahu a počítám, že by mělo místo ty 2-3 roky vydržet - alespoň u většiny krabic.
Přílohy
Velka.krabice.jpg
Mala-krabice.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Renda

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renda »

Honza píše:
Vašek píše:Tak jsem se asi poprvé v životě dokopal k tomu, že jsem sjednotil štítky na krabicích a již téměř celou sbírku přeštítkoval. Myslím, že výsledek není až tak špatný.

Že jsem si ty barevný etikety na krabice nenechal patentovat :chuckle
no vypadá to pěkně, ale nechápu co bys chtěl patentovat?
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Byl ta :chuckle .Jenom pro vysvětlenou.Když mě někdo navštíví, tak za nějakou dobu přijedu já k němu a má velmi podobný systém v krabicích a barevné označení krabic.Toď vše.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Já u Tebe nebyl, ale je možné, že jsem to někde viděl na fotce :bandit
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Renda

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Renda »

Honza - no je vidět, že musíš mít tři pr... času - tichá závist :)
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Mě se to jevilo jako dobrý nápad, ale každý si to dělá po svém , možná je to až zbytečné.

chtěl jsem sem hodit ten soubor kde dělám ty etikety , ale je to příliš velké

jo ale takhle by to šlo
http://www.ulozto.cz/9856274/sesit1a-xls
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1071
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

Koukám, že si zároveň s broukama odnášíš i cedule chráněných území... Ty taky sbíráš? :nerd
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Ty jsem našel pohozené asi někomu ty tabulky překážely. :S
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1477
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Radomír »

Vašek píše:Ještě foto uspořádání vnitřku krabice.
Máš to pěkné, ale takto plýtvat místem??
Většina štítků je o 50 i více procent větších jako brouk samotný.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

No nemám rád, když trčí nohy mimo štítek. Ale velká část např. u Rhagiinů je preparovaná v době kdy jsem znovu začínal (asi před 6ti lety), doma neměl vůbec nic a místo mě netrápilo. V té době jsem měl představu, že každý druh bude na jednotném štítku :tmi Teď už to neřeším a mám u druhu třeba 3 velikosti štítků, podle brouka.
Nejmenší štítek u tesařů používám 17x6, to je to volné místo vzadu u Pogonocherů.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“