Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

pachylister píše: 20 črc 2023, 16:31
Hali+ píše: 15 črc 2023, 23:45
sp B.jpgcca 2 cm, poznáváte někdo druh?
Převažovali drabčíci a klešťanky, ale bylo v tom kde co. Tady u mě ale začalo hodně foukat a spadla teplota, tak jsem to v 23:00 vypnul. Ale jinak jo, těším se až si to někdy v týdnu prohlédnu, co jsem vlastně všechno nasál do exhaustoru, teď je to v pilinách a nemám čas to přebírat... :)
mohl by to být přástevník mátový nebo vzácnější přástevník kopřivový
Děkuji. Čmelík tady už psal, že by to měl být přástevník bezový (Spilosoma lutea). Podle toho jaký mělo to zvíře zadeček to odpovídá (na fotce ale není vidět).
Já motýlům nerozumím, ale na plátno často přiletí druhy, které jsem nikdy předtím ani neviděl, tak je to pro mě zajímavé a rád se dozvím, co by to mohlo být. :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dneska to možná někde na chviličku půjde, ale na většině území to asi hodně brzy naruší déšť. Každopádně teplota stejně nebude nijak ideální...
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera už zase mělo smysl vyzkoušet UV a dle krátkodobé předpovědi by to mělo jít ještě následující 3 večery (viz obr.).
Ale za celý večer mi přiletěli jen dva (pro mě) zajímaví brouci, jinak jen spousta hmyzu co nedělám nebo šunti. Nj, je srpen a piluny stále létají o 106... :mrk
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Uz neco zase leta? Mozna vyzkousim dnes... Ale soude podle mnozstvi brouku, ktere jsem schopen zaznamenat oklepem, osmykem i individualne, to asi nebude nic moc.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jj, je to sice bída, ale něco málo už zase létá...
Za celý večer jsem si vzal z plátna pouze jedno nějaké zajímavější (možná jen variabilní) Tribolium a jednu Lissodema sp. (nejspíš cursor, ale zatím spinká v pilinách).
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Aktualizace dat.
Zítra a pozítří by se na částech území mohly vyskytnout skvělé podmínky svícení těsně před bouřkou. Teda pokud nebude pršet už od večera, je to loterie... :chuckle
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3398
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Tak co, lítá něco, když jsou takové tropické večery? V Prostějově je dle mého teploměru na zahrádce aktuálně 28°C! Ideální noc na Glaresisky, Aphodie kraatzi, lividy, sturmi a plagiaty, Euheptauláky susy aj.! Taky Ochouši musejí ještě lítat jak diví - posledního integricepse jsem chytl 6. září a chrysomeloida dokonce 17. září!
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Bohužel opravuji střechu, takže na UV jsem byl nucen dočasně zanevřít. :chuckle
Ale snad během tohoto týdne vyšetřím nějaký čas, teploty budou skvělé. :nod
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tak snad zítra a pozítří se už k UV kratochvíli nějak dostanu... :mrk
Navíc by to dle předpovědi zase mělo být "před bouřkou", což by mohlo být dobré.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tak mě před chviličkou vyhnal déšť...
Zkoušel jsem jen slaboučké UV LED pásky (9W) a létaly především můry, brouků jsem za tu 3/4 hoďku co jsem svítil nasál do exhaustoru asi 50. Pohledově v tom byli drabčíci, střevlíčci, červotoči, Trixagidae, pár Corticeus apod. Nic mě tam na první pohled extra nezaujalo, ale stejně to radši prohlédnu zítra v klidu pod binoklem.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3398
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Včera kolem 22 hod., když jsem vycházel s kámošema z pizzérky v centru Olmika, na kámoša sedl Trichoferus griseus, nejspíš přilákán světlem pouliční lampy. Mám ho v ledničce živýho, bo byl strašně agilní a neposednej. Někomu ho chci dát, akorát ještě nevím, komu. Nemám ani láhvičky a smrtidlo.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 707
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

Bude to spíš Trichoferus campestris, nepůvodní druh z Číny. Ve městech už se celkem zabydlel.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3398
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Jojo, pardon, je to samozřejmě campestris, uklepl jsem se.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož mě dnes opět od plátna vyhnala bouřka... :chuckle
Dnes bylo sice o dva stupně chladněji než včera, ale byl to masakr. Velký přílet, masy klešťanek a mezi nimi střevlíčci, kůrovci, Cercyoni atd. atd.
No a opět těsně po soumraku a opět před bouřkou - Pomatinus substriatus... :yes Čím dál víc mě vrtá hlavou, jestli je to fakt dálkový letec hnaný bouřkou, nebo jestli tu někde v okolí přece jenom nemůže být nějaká pidipopulace... Ale vzhledem k tomu, že přilétá jen za zcela specifických podmínek podle mě spíš nahrává tomu, že ho asi vždycky přižene bouřka...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Včera jsem úplně v plánu svítit neměl, ale celý den bylo dusno a zataženo. I díky tomu bylo šero už okolo 20.00 a tak jsem to zkusil. Hmyz docela začal létat, ale do toho začalo nejdříve drobně pršet a chvíli na to hodně pršet a bouřka. Světlo jsem měl na okně, takže na něj neprší (když hodně nefouká), ale nechtěl se mi běhat do slejváku, jestli nepřiletěl potápník nebo vodník :D . Vypadalo to zajímavě, ale výsledek je bohužel jediná invazní Halyomorpha, letos minimálně stý kus. Ani foťák jsem nestihl vytáhnout z obalu, takže ani jedna fotka.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Pravděpodobně jedny z posledních letošních možností pokusit se někde o UV lovy... :mrk
Pce.png
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tak ještě dnešek, ale už je to na hraně... :)
Pce.png
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Můžeme jen doufat, že jim třebas dnešní předpověď vydrží a do pondělního večera to nezmění... :)
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4508
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Shrnu-li včerejší svícení na balkóně, pak probíhalo takto:
19:30-22:15, 23-20°C, vítr, před hodně mírným deštíkem
Přiletěly 4 ex. brouků - Cercyon laminatus, Harmonia axyridis, Curculio sp. a Latridius sp.; 2 ex. zlatooček, 1 ex. lumka, 1 ex. můry (osenice?) a asi 30 ex. nějakých maličkých mušek...
Toť vše za celý večer... :ne :S Všechno je v těch vedrech pochcípané, město je prakticky hmyzuprosté... :S
Je otázkou, zda by se ještě něco objevilo, kdyby třeba pořádně zapršelo...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4699
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

překvapilo mně, že u nás (Ostrava env.) bylo včera 19.09. ráno v cca 05.30 když jsem jel do práce 21 st.C, předpokládám, že podobně bylo celou noc, dnes naopak jen cca 10st.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“