Plesnivějící sbírka

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od míra »

Jak píše Vláda - ocet.
Vzhledem k tomu, že jsem několikrát s plísní u cizích sbírek bojoval
( plíseň je zásadně věc nesprávného vlhkého uložení sbírky, můžou jí doprovázet pisivky)
Po všemožných pokusech dnes praktikuji jedinou.
Pokud mám krabici, ve které je plísen, tak naplním skleněnou nádobku na špendlíku( ty tradiční nevím jaksi jim říká flaštičky na benzen) čistou kyselinou octovou. Takto nechám krabici zavřenou 1-2 týdne.
Následně kyselinu odstraním, krabici nechám otevřenou a vysuším.
Krabice je ošetřená. Pozor, nenechávat octovku déle, nebo sežere špendlíky.
Do jisté míry špendlíky sežere i ocet- kombinace kyseliny octové a vyší vlhkosti...
Naposledy upravil(a) míra dne 08 lis 2018, 19:52, celkem upraveno 1 x.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od papa »

Sorry je to ten na obrázku
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od marion »

DÍKY
dynastes
Příspěvky: 61
Registrován: 05 črc 2010, 17:06

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od dynastes »

https://www.lekarna.cz/incidin-m-spray- ... gLlSfD_BwE

Vynikajúci prípravok na plesne. Používam ho už takmer 10 rokov a za tú dobu som v zbierke nemal plesne ani raz - aj pri vlhších exemplároch.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od ivo »

dynastes píše: 29 lis 2018, 19:42 https://www.lekarna.cz/incidin-m-spray- ... gLlSfD_BwE

Vynikajúci prípravok na plesne. Používam ho už takmer 10 rokov a za tú dobu som v zbierke nemal plesne ani raz - aj pri vlhších exemplároch.
Zvazuji jeho koupi.Dynastesi mas stale dobrou zkusenost?Nasel jsem ve sbirce par plesnivych kusu.
dynastes
Příspěvky: 61
Registrován: 05 črc 2010, 17:06

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od dynastes »

Používam ho stále. A aj u menej suchých exemplárov nebol nikdy problém a ani žiadne zmeny farby. Dokonca aj u kusov z iných zbierok, ktoré som získal a boli plesnivé tá pleseň zmizla. Vždy ho použijem pri rozvlhčovaní alebo tesne pred preparáciou.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od ivo »

Dik.Ja ho zkusim aplikovat do krabice do vrsku od mineralky vycpane vatou.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od ivo »

dynastes píše: 29 lis 2018, 19:42 https://www.lekarna.cz/incidin-m-spray- ... gLlSfD_BwE

Vynikajúci prípravok na plesne. Používam ho už takmer 10 rokov a za tú dobu som v zbierke nemal plesne ani raz - aj pri vlhších exemplároch.
Tak jsem si to objednal.
Jeste asi otazka asi pro chemiky.Nemuze to znehodnocovat(korodovat) spendliky?
Obsah účinných látek ve 100 g Incidinu M spray extra
65,00 g isopropylalkoholu
0,50 g chlorhexidinglukonátu
0,10 g peroxidu vodíku
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od marion »

Nejsem chemik, ale myslím si, že tento roztok působí kontaktně, takže bych nečekal, že bude mít efekt v kalíšku s vatou, ale možná se mýlím. Spíše bys asi měl uložit brouky na jiném, lépe větraném místě, anebo je stříkat preventivně. Mně zplesnivěli brouci v krabicích, které byli ve skříni dole navíc v nevětraném rohu místnosti a i v těch krabicích jen dolní řádky, které byli nejvíce při zdi, proto chci řešit spíše přestěhováním skříně -a sbírky-tak aby byla větrána ze všech stran.
dynastes
Příspěvky: 61
Registrován: 05 črc 2010, 17:06

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od dynastes »

Do kalíškov samozrejme ten roztok nedávam. Každý kus pred preparovaním prestriekam a tam to končí. V krabiciach nemám nič ani naftalén ani žiadne kalíšky. Pokiaľ potrebujem urobiť preventívne čistenie krabice tak dávam na papierovú vreckovku alebo vatu trochu incidinu a uzavriem krabicu. Špendlíky používam klasické čierne a nestalo sa mi, že by korodovali.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“