mikroskopické preparáty

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Petr M. »

Ahojky,já bych si klidně 5 destiček vzal,pokud se bude dělat objednávka.
Petr Matúšových
bozapetr
Příspěvky: 1402
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od bozapetr »

ad Hali+ . Tys tu někde už radil tyhle destičky. Objednával jsem si nějaké s různým počtem jamek včetně 96 jamek. Ale rozhodně mě nikdo nenutil nakoupit sto ks. Prostě jsem si koupil kolik jsem chtěl .... a jen tak letmo jsem na netu viděl prodávat třeba balení po 5ti kusech.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Na rozvlhčování větších brouků samozřejmě používám větší jamky (viz v nějakém vláknu jsem to tu ukazoval nafocené). Mám to nafocené už i v klíči o Haliplidech a Byrrhidech, ale asi to nikdo nečte.
Ovšem na droboť (= např. Haliplidae "a menší"...) používám k rozvlhčování jamky na ELISA testy s 96 malými jamkami.
Ale vraťme se k meritu věci - Adamův dotaz zněl tak, co používáme na máchání aedeagů v KOH pro "zprůmyslnění" této činnosti pro mnoho kusů naráz. A v tom případě píšu, že na to používám jen(!) tyto ELISA destičky. Šetří se nimi médium (kapky jsou maličké), destičky jsou dost odolné na chemikálie a když se to člověk naučí zmechanizovat, zvýší to rychlost cca na menší manufakturu. :chuckle Kdybych to neměl, nemohl bych dělat celá muzea... Navíc ty destičky jdou docela jednoduše pak i umýt.
Každopádně pokud jsi někde našel odkaz, že by těch ELISA někdo posílal jen po 5 kusech, tak samozřejmě sem s tím odkazem! :nod :hand Obvykle totiž je sice balení po 5 kusech (zataveno sterilní v igelitu), ale nikdo Ti stejně nechce Poštou poslat méně než 40 kusů... :S
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1402
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od bozapetr »

tak třeba tady - pokud dobře rozumím balí po 40 ks ALE s čirým dnem po 5 ks nebo 40 ks

https://www.p-lab.cz/desticka-mikrotitr ... ckem-brand
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od marion »

ale pět kusů za cca 3300 Kč?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Ale kdeže, zase to prodávají po 40 kusech. Jen nabízí, že to buď bude varianta balení po pěti kusech, nebo budou baleny jednotlivé jamky s víčkem zatavené samostatně. Kvůli sterilnosti. Jednotlivě se to prostě neprodává... :S
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1183
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od J.P. »

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
bozapetr
Příspěvky: 1402
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od bozapetr »

Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Odkaz od J.P. mi nejde otevřít, ale ten od Petra vypadá hodně slibně a asi si to tam zkusím objednat.
Jen upozorňuji na jednu zásadní věc. U ELISA destiček jsou dva typy jamek!!!
První typ je používaný obvykle na nějaké tkáňové kultury apod. a jamky mají rovné dno.
tkáňové.jpg
tkáňové.jpg (22.5 KiB) Zobrazeno 3354 x
Druhý typ nazývaný "typ U" má jamky dole zaoblené. Blíže viz např. informace zde: https://www.gamedium.cz/katalog/mikroti ... nesterilni
typ U.jpg
typ U.jpg (22.77 KiB) Zobrazeno 3354 x
.
Z praxe mohu doporučit spíše právě ten typ "U". :nod Teda pro entomology, kteří v tom hodlají "koupat aedeagy"... :D
Jednoduše proto, že pindík spadne do středu jamky na dno a nezůstane na boku u hrany dna. Výrazně lépe se s tím pak manipuluje a nehrozí, že bychom pindík, který je zašprajclý na boku u hrany, pinzetou rozmáčkli při jeho dobývání ven. Nesmíte zapomínat na to, že
1) pindíky u řady druhů jsou skutečně miniaturní a ve středu jamky se pak mnohem lépe hledají
2) při čištění a prosvětlování se pindíky v KOH stávají křehčími
Ale to jsou jen mé postřehy, třeba to děláte jinak...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1183
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od J.P. »

Tak ještě jeden jiný odkaz.
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 3cacob9I8l

Nevím, proč se ten výše zadaný odkaz při kliknutí na něj změní. Zkusím zadat ještě takto:

Kód: Vybrat vše

https://www.aliexpress.com/item/1005001381373784.html?spm=a2g0o.detail.1000023.7.40203cacob9I8l
Zkopírujte a vložte do internetového prohlížeče.
Naposledy upravil(a) J.P. dne 29 říj 2022, 10:32, celkem upraveno 3 x.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od marion »

Já jsem pro to domácí kutilství a stále považuji za nejjednodušší sehnat plastovou desku třeba 10x10 cm silnou cca5 mm a jamky si tam vyrobit vrtákem nebo tepelně, ale to víš u nás na Prajzské jsme lid šetrný :-)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

J.P. píše: 29 říj 2022, 09:37 Tak ještě jeden jiný odkaz.
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 3cacob9I8l

Nevím, proč se ten výše zadaný odkaz při kliknutí na něj změní. Zkusím zadat ještě takto:

Kód: Vybrat vše

https://www.aliexpress.com/item/1005001381373784.html?spm=a2g0o.detail.1000023.7.40203cacob9I8l
Zkopírujte a vložte do internetového prohlížeče.
Díky, vyzkouším! :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 29 říj 2022, 10:14 Já jsem pro to domácí kutilství a stále považuji za nejjednodušší sehnat plastovou desku třeba 10x10 cm silnou cca5 mm a jamky si tam vyrobit vrtákem nebo tepelně, ale to víš u nás na Prajzské jsme lid šetrný :-)
Já jsem hlavně nešikovný a vrtat 96 stejných dírek do něčeho průhledného... Vždyť "to" průhledné ani nemám. :D
A pak, výlisek má také tu výhodu, že nemá žádná "otřepení" apod., o které se pak ty pindíky zachytávají a případně lámou, narozdíl od jamek vyrobených na koleni...
Ale jinak Ti rozumím, i já jsem škrtil. :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od marion »

Dneska tady máme vnoučata tak vytáhli hračky a ejhle co na mně vykouklo z Lega, sice není U důlek, ale ten možná šel upravit. A jsou v různých rozměrech, otázka, jestli nereagují na KOH, já používám kyselinu mléčnou a s tou jsem zatím problém neměl.
Přílohy
destička.jpg
marion
Příspěvky: 4695
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od marion »

a děti krámují dál, takže
-velká modrá 25,2x25,2 cm celkem 1024 jamek tvaru ploššího U průměru 4 mm
-žlutá 12,8x25,7 celkem 512 jamek tvaru ploššího U průměru cca 4 mm
-malá modrá 6,5 x 5,0 cm - 35 jamek tvaru hranatého průměru cca 5 m a mezi nimi malé jamky cca 2,5 mm

takže mmožností pmoho, těch nejrůznějších dílů máme plno, teď jen otestovat odolnost na chemikalie

PS-to předtím bylo asi Duplo je to podstatně větší

kiončřím jdu si hrát :D
destičky.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Včera mi doručili objednané destičky (96 jamek, typ U, s víčkem).
I s poštovným mě to vyšlo na nějakých necelých 50 Kč na jednu destičku i s víčkem.
Mám jich nyní cca 4-5 kusů navíc, kdyby jste to někdo měli zájem vyzkoušet. :mrk
IMG_7210_cr_z.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4496
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od Hali+ »

Petr M. píše: 26 říj 2022, 22:55 Ahojky,já bych si klidně 5 destiček vzal,pokud se bude dělat objednávka.
Ještě mi zbývají 3 kusy s víčky. Za všechny by to bylo v případě zájmu 150,- peněz. Předání by mohlo proběhnout v Pardubicích na burze.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: mikroskopické preparáty

Příspěvek od MilanP »

Chtěl bych se zaptat, neprodal by mi někdo malé množství DMHF? Díky předem
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“