prosím o určení brouka

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
jirka15

prosím o určení brouka

Příspěvek od jirka15 » 30 dub 2022, 19:31

Dobrý den
Dnes kousek od kroměříže sem našel tohoto brouka. Poradi prosím někdo co je to za druh?
Nevím jak sem vložit fotky tak jsem ji nahrál pokud ji někdo umí sem vložit tak může
https://ibb.co/sJ8PHJK

Milda

Re: prosím o určení brouka

Příspěvek od Milda » 30 dub 2022, 20:04

Je to krasec, asi Capnodis, možná tenebeicossa. Ale nejsem si jistý. Byl živý a ve volné přírodě? Pokud ano, byl by to velmi Dobry nález! Můžete popsat, za jakých okolnosti jste ho našel a kde? Pokud by měl skončit v koši, určitě bych měl zájem…

Milda

Příspěvek od Milda » 30 dub 2022, 20:07

Foto z odkazu
Přílohy
91468053-037F-49CA-B508-23E7521297C1.jpeg

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 30 dub 2022, 20:21

Capnodis tenebricosa v ČR?
Hóódně nepravděpodobné...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

Milda

Příspěvek od Milda » 30 dub 2022, 20:42

Netvrdím ze je to on, ale vypadá tomu asi nejblíž. A buď ho s něčím někdo zavlekl, nebo nevím. Ze by se v ČR mohl vyskytovat také nevěřím, chce to podrobnosti.

marion

Příspěvek od marion » 30 dub 2022, 20:47

Pertois? foto z googlu
zde o bionomii - je od dubna
http://www.naturabohemica.cz/perotis-lugubris/
Přílohy
Perotis_lugubris_lugubris-Borowiec_L-1044139-20150209004537-Perotis_lugubris_ov.jpg

Milda

Příspěvek od Milda » 30 dub 2022, 20:53

Ten by byl realnejsi Marione. Mně se zdál štít jinak zbarveny ale když se na to teď dívám…mas asi pravdu. I tak by to byl velmi Dobry údaj.

jirka15

Příspěvek od jirka15 » 30 dub 2022, 20:55

ano lozil po větvičce. Nevím co to přesně bylo ale jsou tam nějaké hodně staré meruňky nebo tak

Milda

Příspěvek od Milda » 30 dub 2022, 21:01

Kde přesně - jestli to tedy není tajné???

jirka15

Příspěvek od jirka15 » 01 kvě 2022, 20:18

ano u babičky na zahradě v horních zachradech. Viděl jsem jich tam víc

Milda

Příspěvek od Milda » 01 kvě 2022, 20:25

jirka15 píše:
01 kvě 2022, 20:18
ano u babičky na zahradě v horních zachradech. Viděl jsem jich tam víc
Hele, myslím v jaké obci. Kroměřížsko a horní zachrady je dost zvláštní určení místa. Ale jestli nechceš říct, tak to napis na rovinu.

J.P.

Příspěvek od J.P. » 01 kvě 2022, 21:11

Asi jde o překlep a jirka15 myslel Horní Zahrady
https://mapy.cz/s/jegajohape
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL

Kubáň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubáň » 02 kvě 2022, 09:33

Kroměříž-Horní zahrady se jeví jako ideální místo pro výskyt Perotis lugubris, což je brouk z horního obrázku, jak správně uvádí Marion. Perotis se po 80 letech objevil znovu na kopci Výhon u Židlochovic. Před 150 lety se běžně vyskytoval v Polském Slezsku (u Těšína). Ve sbírkách Národního Muzea Praha se nachází starý kus z Předmostí u Přerova. Takže výskyt u Kroměříže, kam vede "přímá cesta" z jihu Moravy, je plně možný. Jedná se o senzační nález a byl bych autorovi nálezu vděčný, kdyby zajistil nějaký exemplář pro sbírky Národního Muzea. Samozřejmě bylo by pro mne potěšitelné, mít možnost danou lokalitu navštívit. Bionomie tohoto krasce je velmi zajímavá. Larva preferuje staré švestky, dospělci pak aktivují od dubna do září a málo se ví, že dospělí brouci umí činit holožíry listí různých ovocných stromů, podobně, jako chrousti. A umí aktivovat i v poměrně chladném počasí od 15°C.

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 02 kvě 2022, 21:13

Nádherný nález, gratuluji a přimlouvám se za poskytnutí dokladových kusů do Národního Muzea! *

Ty holožíry, předpokládám, budou také už historická (a zřejmě proto málo známá) záležitost. Například v Rakousku je tento jižní, teplomilný brouk veden jako vyhynulý. Poslední publikovaný nález Perotise z Rakouska, jeden kus, je z roku 1968 (Holzschuh 1977: Bemerkenswerte Käferfunde in Österreich II). Že zde, i přes globální oteplování, dodnes nebyl znovu nalezen, souvisí s tím, že zde nikdo nestrpí starý ovocný strom — lidé prostě celoplošně zničili veškeré vhodné biotopy, a pokud snad někde něco není vykácené, tak je to aspoň postříkané a otrávené.

*) Pokud jirka15 nemá jako neregistrovaný možnost kolegu Kubáně kontaktovat, rád kontakt zprostředkuji; můžete mi poslat e-mail na zde uvedenou adresu (pozor: nepište mi přes e-mail zde na fóru, ten už mi dávno nefunguje).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Kubáň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubáň » 07 kvě 2022, 13:15

Západní Slovensko, Rakousko, Morava, i Čechy, jsou horní hranicí rozšíření. Zde nebyl nikdy četný. V teplých obdobích se zde může Perotis objevit v množství, kdy je zachytitelný i entomology. Jinak je pod hranicí zjistitelnosti. Škodlivost (holožíry v sadech na mnoha druzích ovocných stromů) je publikovaná ve fytopatologických časopisech, v entomologické obci takřka neznámých. Na rozdíl od Capnodis tenebrionis, se jako škůdce u Perotis jeví imágo-dospělec, ktery se dokáže přemnožit a poté provádět holožíry listí ovocných stromů, a to od dubna do září. Tento fenomén je znám a popsán ve fytopatologických pracích maďarských, rumunských a srbských, kde před 50-70 lety ještě bylo sadovnictví prosperujícím odvětvím. V době globalizace toto uvadá. Na kopci Výhon u Židlochovic ještě před 80 lety byla sadovnická činnost typická. Hlavně meruňkové sady, ale také švestky. Dnes přežívají poslední zbytky meruněk, ale jinak jsou sady povětšinou zpustlé a opuštěné. Zato se oteplilo, takže se Perotis opět "namnožil". Holožíry a masový výskyt Perotis na Výhonu byl publikován v r. 1936! Totéž (četnější výskyt) se mohlo stát v zahradách u Kroměříže! Mrzí mne, že se Jirka15 neozývá, velmi mne tato problematika zajímá a bylo by fajn zjistit, že Perotis znovu obydluje i střední Moravu! Tak, pánové, hledejte! Prostějováci, Olomoučáci, Vyškováci! Máte jej zřejmě za barákem! Relevantní stromy pro vývoj larvy jsou švestka, trnka a řešetlák. Na meruňce jsem je zatím nenašel.

Kubáň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubáň » 09 kvě 2022, 21:16

Dostal jsem právě následující informaci (cituji lehce upravený text):
"Chtěl jsem Vám říct, že vím, kdo dané vlákno na fóru vytvořil a taky vím, že je nepravdivé a brouci pochází ze Slovenska, jedná se o "provokaci/vtip" - jak to můj známý nazval (a na kterém trval); je mi velmi nepříjemné, že jsem do toho takto nemile zatáhnutý i já, omlouvám se, že jsem Vám to neřekl už dříve, chtěl jsem kontaktovat známého, aby to sám uvedl na fóru na pravou míru."
Prosím tímto administrátory EF, zda by tento případ mohli prověřit, v případě že informace vyhodnotí jako podvodnou, žádám aby s ní bylo naloženo podle pravidel Ento-fóra.
Za sebe mohu sdělit, že se znalostí dalších detailů vím, že údaj je falešný. Výše jsem investoval čas a kvalitní informace, které přijdou takto vniveč. Dotyčnému "šprýmaři" přesto skládám poklonu a sděluji: Místo pro fiktivní nalez Perotis lugubris u Kroměříže jsi vybral s erudicí znalce! Sám bych lepší biotop nevymyslel! S chutí jsem ti tedy sedl na lep a věřím, že i ty někdy najdeš svého mistra! Je škoda, že své schopnosti neumíš využít lépe.

bozapetr

Příspěvek od bozapetr » 09 kvě 2022, 23:08

Víťo, tak tenhle příspěvek k provokaci ( samozřejmě, že i Tvé předešlé informace, erudovanost, sloh podání informací jsou vynikající !! ) je pro mne inspirací jak se má člověk zachovat a chovat. Opravdu smekám před Tebou, Víťo !!! 👏👏👏

marion

Příspěvek od marion » 10 kvě 2022, 06:13

Už tady byla diskuze o Dytiscus latissimus z jižních Čech, kde se dotyčný dušoval, že ty kusy co tady ukázal v akváriu jsou z jižních Čech. Původní informace nemohu dohledat, jen následnou diskusi. Nevíte jak to dopadlo ? Jsou přesně ty údaje, které se zdají nepravděpodobné, ale to neznamená, že jsou nemožné, zvláště v dnešní době zvyšování teploty a čilé výměny zboží v rámci celého světa.
Bylo by fajn kdyby to dotyčný buď uvedl na pravou míru jako vtip nebo se omluvil za fake, aby bylo zcela jasno. Vše špatné je pro něco dobré, alespoň jsem se dověděl něco o výskytu Perotise v ČR.
Jinak jsem předpokládal fake na vyšší úrovni, protože údaj "kousek od kroměříže" může znamenat leccos (pro Sibiř to jsou klidně stovky kilometrů) a vzhledem k větě "u babičky na zahradě v horních zachradech" jsem pátral, zda neexistuje nějaká obec na Slovensku jménem "Horné Zachrady" to bylo super a nebyla by to LEŽ. :-)

Adam

Příspěvek od Adam » 13 kvě 2022, 18:30

Kubáň píše:
09 kvě 2022, 21:16
"Chtěl jsem Vám říct, že vím, kdo dané vlákno na fóru vytvořil a taky vím, že je nepravdivé a brouci pochází ze Slovenska, jedná se o "provokaci/vtip" - jak to můj známý nazval (a na kterém trval)
Myslím, že kolega Kubáň se nemá za co omlouvat a aspoň jsem se dověděl něco nového.
Přesto bych rád věděl, kdo je oním šprýmařem, třeba i soukromou zprávou. Především pak proto, že mi tyto "vtípky" nepřipadají vtipné a dotyčného "entomologa" bych mohl pro eventuální budoucí případy považovat za nevěrohodného, jakož i údaje, které poskytuje. Nerad bych, aby se třeba něco z toho dostalo do nějaké mé práce, která by tím ztratila hodnověrnost, zatímco by se dotyčný dobře bavil. Děkuji.

aphodius

Příspěvek od aphodius » 23 kvě 2022, 00:07

Souhlas s Adamem, k takovým "vtipálkům" bychom měli mít nulovou toleranci, protože pak z vědy dělají holubník a fejky se pak pletou do solidních nashromážděných dat. Jedním z takových záměrně vytvořených fejků bylo vysazení Perotis lugubris na Výhoně u Židlochovic - odborníci uvěřili, že se jedná o původní populaci a berou to jako hotovou věc (myslím, že to bylo již i publikováno). Znám kolegu, který ví, kdo tam toho brouka vysadil a proč (důvod byl, aby si vystřelili z jednoho renomovaného odborníka), ale dotyčné kryje a nechce prozradit jejich identitu, což je podle mě taky hanebnost. Takové věci by se měly ihned zveřejnit, aby si na tyto jedince dali solidní odborníci pozor, a jejich údaje by se neměly vůbec objevovat v publikacích, i kdyby byly pravdivé (protože kdo by poznal, zda jsou nebo ne?). Když někdo takovou věc udělá jednou, udělá ji víckrát, to je jasné.

Zamčeno

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“